Monitoring domu – Najczęściej zadawane pytania:
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego systemu monitoringu domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czy chcesz system, który jest całkowicie bezprzewodowy i łatwy do skonfigurowania? A może potrzebujesz systemu, który ma profesjonalne funkcje? W tym wpisie na blogu omówimy różne rodzaje systemów monitorowania domu dostępnych na rynku i pomożemy Ci zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie!
Jeśli szukasz systemu monitoringu domowego, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest decyzja, jakiego typu systemu potrzebujesz. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów systemów, od prostych systemów bezprzewodowych po bardziej złożone systemy profesjonalne z zaawansowanymi funkcjami sztucznej inteligencji. Rodzaj wybranego systemu będzie zależał od Twoich potrzeb i budżetu.
Jeśli interesuje cię tylko podstawowy monitoring domowy, najlepszym rozwiązaniem może być system bezprzewodowy. Systemy bezprzewodowe są łatwe w instalacji i w razie potrzeby można je przenosić. Są też często tańsze niż inne rodzaje systemów monitorowania domu.
Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego monitoringu domu, najlepszym rozwiązaniem może być system przewodowy. Przewodowe systemy monitoringu CCTV zazwyczaj oferują więcej funkcji niż systemy bezprzewodowe, a ponadto można je dostosować do konkretnych potrzeb. Systemy monitorowania domu mogą być również monitorowane przez profesjonalną firmę, co może dać Ci spokój, wiedząc, że Twój dom jest monitorowany przez 24 godziny na dobę.
Monitoring domu czy warto?
Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to zdecydowanie warto się na niego zdecydować. Jeśli w domu znajdują się cenne przedmioty, system monitoringu domu może również pomóc w ich ochronie. Badania pokazują, że domy bez systemów bezpieczeństwa są o wiele bardziej narażone na padnięcie ofiarą złodziei. Jeśli większość dnia spędzasz poza domem monitoring domu może również zapewnić Ci spokój ducha, wiedząc, że Twój dom jest monitorowany. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego IP mogą powiadamiać użytkownika o wykryciu intruza na terenie obiektu.
Monitoring domu jaki wybrać?
To zależy na jakim etapie budowy znajduje się nasz dom. Jeśli w naszym domu dopiero układamy instalacje i nie mamy położonych tynków to zdecydowanie najlepszy będzie monitoring domu przewodowy. Wyjątkiem może być sytuacja gdy posiadamy duży strych z dostępem do ścian zewnętrznych jak i sufitów pomieszczeń znajdujących się poniżej. W takich okolicznościach instalację okablowania możemy wykonać w już zamieszkałym budynku. Mamy wtedy rónież wykonać monitoring domu na zewnątrz jak i wewnątrz. W przeciwnym wypadku pozostaje nam już tylko monitoring domu bezprzewodowy. Należy jednak pamiętać że kamery WiFi wymagają podania napięcia 12V z zasilacza.
Co to monitoring domu?
To zestaw urządzeń służących do nadzorowania danego obszaru. Składa się najczęściej z zestawu kamer video i urządzenia rejestrującego tzw. rejestratora. System taki montuje się najczęściej w celu ochrony lub nadzoru. Czyli może pomóc w ochronie domu lub także zbierać informacje o zaistniałych zdarzeniach. Najczęściej nie są to bardzo drogie i skomplikowane systemy. Maksymalnie kilka kamer i rejestrator dający możliwość zapisu około miesiąca.

Monitoring domu jednorodzinnego.
Jeśli chcemy mieć oko na nasz dom, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest ocena własnych potrzeb. Musimy zadecydować, czy chcemy zamontować monitoring domu zewnętrzny, wewnętrzny czy zastosujemy system mieszany. Gdy ustalimy nasze oczekiwania w tym zakresie, możemy przystąpić do przygotowania strategii. Powinniśmy ustalić miejsca w których zamontujemy kamery. W przypadku systemu zewnętrznego powinniśmy skupić się na pokryciu całego obszaru wokół domu. Dobrym rozwiązaniem będą tu kamery o szerokim kącie widzenia, z obiektywami o ogniskowej od 2,8 do 3,6 mm. Idealnie byłoby gdyby każda z tych kamer pokrywała co najmniej 90 stopni widzenia. Kamery do monitoringu wewnętrznego dobieramy już dokładniej. W pomieszczeniach takich jak pokoje możemy stosować kamery o kącie widzenia 90 stopni, w korytarzach lepsze będą kamery o węższym kącie widzenia. W ich zasięgu znajdują się zazwyczaj przejścia, drzwi i najważniejsze dla nas miejsca.
Sprawdź też:
Monitoring bezprzewodowy – czy warto mieć go w domu?
Zwiększ bezpieczeństwo twojego domu i firmy z zestawem monitoringu IP

Jak zrobić monitoring domu przez internet?
W zasadzie przy współczesnym poziomie technicznym systemów monitoringu, każdy monitoring domowy będzie spełniał te wymagania. Warunkiem jest tylko wyposażenie go w rejestrator. W przypadku monitoringu IP rejestrator nie jest wymagany. Każdy producent wyposaża swój system w dedykowaną aplikację na smartfon jak i na komputer.
Kiedy monitoring domu jest nielegalny ?
Monitoring domu prawo. W obecnym stanie prawnym ustawa RODO ani żadna inna nie zabrania montowania kamer na terenie własnej posesji. Podstawa prawna art. 6 ust. 1 lit. f ustawy RODO, uznaje za prawnie usprawiedliwione administrowanie danymi osobowymi przez właściciela posesji w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia. Jest to traktowane jako nasz prywatny teren do naszego rozporządzania. Montaż monitoringu jako zapewnienie bezpieczeństwa osobom na terenie prywatnym. Problem może pojawić się gdy nasze kamery swoim zasięgiem obejmują obszar działki sąsiada czyli jeśli wykonamy monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego W takim wypadku warto mieć zgodę sąsiada. Jeżeli takiej zgody nie uzyskamy to powinniśmy zmienić ustawienie kamer lub zastosować tzw. maski prywatności. Jest to obszar widoczny na kamerze jako zamazany bez ostrości. Wydaje mi się że na pytanie czy można mieć kamery na posesji odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK.
Monitoring domu bez internetu.
Tego typu rozwiązania stosuje się w instalacjach hermetycznych o wysokim poziomie zagrożenia. Z reguły dom jednorodzinny nie zalicza się do takich obiektów. Jednakże takie instalacje też potrafią być użyteczne. Jeśli mamy dobrze ukryty rejestrator to zawsze może być przydatne. W przypadku włamania mamy przecież nagrania, które mogą pomóc policji w schwytaniu sprawcy.
Warto pamiętać, że monitoring domu bez Internetu oznacza, że nie będziemy mogli korzystać z monitoringu ze smartfona lub komputera do monitorowania naszego domu. Będziemy mogli to zrobić jedynie poprzez podłączenie monitora bezpośrednio do rejestratora.
Jak założyć system monitoringu domu?
Nie jest to trudne zadanie. Jeśli wybraliśmy system przewodowy, wystarczy podłączyć kamery do rejestratora i poprowadzić kable. W przypadku systemów bezprzewodowych musimy podłączyć kamery do gniazdka i sparować je z rejestratorem. Ostatnią rzeczą podłączenie rejestratora do routera internetowego. Po wykonaniu tych prostych czynności możemy zacząć korzystać z naszego systemu monitoringu domu. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie i pokazuje tylko generalną różnicę w montażu między kamerami przewodowymi i bezprzewodowymi.
Zestaw monitoringu do samodzielnego montażu
Na rynku są dostępne systemy do samodzielnego montażu. Składają się one z rejestratora, kilku kamer i kabli do połączenia urządzeń w całość. Wybieramy taki system, gdy wiemy że możemy zaoszczędzić trochę gotówki na zakupie i na montażu. Jest to o tyle ważne, że cena jednej kamery w takich systemach jest niższa w kompletnych zestawach. Oszczędzamy też całkiem niemało na samym montażu monitoringu w domu. Sumaryczny koszt monitoringu domu dzięki własnej pracy może okazać się całkiem znośny.
Kamery analogowe czy kamery IP?
To częste pytanie przy wyborze systemu monitoringu domu. Odpowiedź jest prosta – zależy to od naszych potrzeb i budżetu. Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, warto wybrać system analogowy. Takie systemy są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze do montażu. Taki system nazywany też często hybrydowym możemy rozbudować w przyszłości o kamery IP, z którymi te systemy sobie świetnie radzą. Ważne aby okablowanie do monitoringu domowego ułożyć skrętką komputerową. Jeżeli mamy już rejestrator z zainstalowanym dyskiem, to wystarczy tylko podpiąć kamery w systemie AHD, HDCVI lub TurboHD i system zaczyna działać. Po podpięciu rejestratora do routera komputerowego otrzymujemy już możliwość podglądu zdalnego. W przypadku kamer IP musimy jeszcze dodać kamery w oprogramowaniu rejestratora. Wadą systemów IP jest to, że wymagają one bardziej skomplikowanej instalacji. Ponadto takie systemy są droższe.
Cennik montażu monitoringu: Ile kosztuje montaż kamer?


Jarosław Dąbrowiecki jest specjalistą w zakresie systemów monitoringu, systemów alarmowych i instalacji elektrycznych z ponad 20-letnim doświadczeniem. Pracował przy projektach związanych z zabezpieczeniami budynków dla wielu znanych firm, w tym Obi, LPP, Inditex, Prosegur.