3 rodzaje zoomu w kamerach bezpieczeństwa

1. Zoom cyfrowy

Każdy aparat, który nosimy, ma zoom cyfrowy – nawet ten z zoomem optycznym.

Główną zaletą zoomu cyfrowego jest możliwość powiększania po nagraniu wideo, ale obraz będzie bardziej pikselowany w miarę powiększania. Nie ma ograniczeń co do tego, jak bardzo możesz powiększyć obraz cyfrowo, ale nasze NVR zatrzymają cię po chwili, ponieważ nie jest to bardzo przydatne.

Ponieważ zoom cyfrowy powiększa te piksele, rozpoczęcie od większej liczby pikseli powoduje, że obraz jest mniej rozmyty. Aparaty 4MP są dwa razy lepszej jakości niż 1080P, więc możesz powiększyć 2x i sprawić, by wyglądało jak HD 1080P. Kamery 4K mają czterokrotnie wyższą jakość niż 1080P, dzięki czemu można powiększać 4x i wyglądać jak HD 1080P.

2. Zoom optyczny


Przykład lornetki

Używałeś wcześniej zoomu optycznego. Przekręcając lornetkę, fizycznie przesuwasz soczewkę dalej lub bliżej czujnika optycznego (w tym przypadku oka). Im bliżej, tym szerszy kąt widzenia i tym bardziej pomniejszone rzeczy wyglądają.

Im dalej soczewka znajduje się od oka (czujnik optyczny), tym bardziej wąskie jest pole widzenia i tym bardziej powiększone są obiekty.

Jeżeli na obiektywie jest napisane 4 mm , to oznacza to że soczewka lub zespół soczewek mają wypadkową ogniskową o wartości 4 mm .


Zalety zoomu optycznego

Obraz pozostanie zawsze wyraźny, gdy powiększysz go optycznie. Zoom optyczny zapewnia skuteczny nadzór z dużej odległości. Z daleka widać mniejsze detale (twarze, tablice rejestracyjne).


Wady zoomu optycznego

Podczas powiększania poświęcasz szeroki widok. Powiększanie za pomocą zoomu optycznego powiększa obiekty ale zawęża pole widzenia np. gdy patrzysz przez 5-krotny zoom optyczny i widzisz cztery oddalone od siebie w równych odstępach budynki to kiedy powiększysz zoom do 20-krotnego to zobaczysz tylko jeden budynek zajmujący całe pole widzenia .

Powiększenie takie nazywa się powiększeniem kątowym.

A więc zwiększając zoom zmniejszamy obserwowany obszar .

Oczywiście zwiększając powiększenie zmniejszamy jednocześnie jasność obserwowanego obrazu. Jest to związane z tym że ilość światła z mniejszego obserwowanego obrazu jest też sumarycznie mniejsza. A więc im większe powiększenie danego zestawu optycznego tym ciemniejszy uzyskujemy obraz. Zjawisko to najłatwiej jest zaobserwować podczas wieczornych obserwacji. Wtedy gdy jasność obiektywu zaczyna mieć znaczenie.

Każda kamera posiada limit optyczny powiększenia .Dalsze powiększenie może być już tylko cyfrowe niestety najczęściej wiąże się to z utratą szczegółowości obrazu. Nie można także powiększyć optycznie po nagraniu wideo. Musisz powiększyć przed lub w trakcie.


Istnieją 3 rodzaje zoomu optycznego i różnią się one, kiedy można powiększyć


Soczewki zmiennoogniskowe (soczewki, które można regulować poziom powiększenia osobiście)


Obsługujesz zmienną kamerę bezpieczeństwa, obracając pokrętło, wewnątrz obudowy aparatu możesz regulować poziom powiększenia i kąt widzenia. zoom optyczny


W przypadku obiektywów o zmiennej ogniskowej dostosowujesz poziom zoomu optycznego po zamontowaniu aparatu na ścianie / zawieszeniu go na suficie lub podsufitce. Ponieważ poziom powiększenia można regulować tylko wtedy, gdy aparat jest co najmniej częściowo zdemontowany, należy dostosować poziom powiększenia PRZED nagrywaniem.


Zmotoryzowane obiektywy zmiennoogniskowe (soczewki, które można zdalnie regulować poziom powiększenia)


Obsługujesz zmotoryzowaną kamerę z obiektywem zmiennoogniskowym, klikając przycisk w NVR lub aplikacji do nadzoru. Oznacza to, że można powiększać W CZASIE nagrywania wideo, ale sama kamera się nie porusza.

Będziesz ograniczony do miejsca, w którym skierowałeś aparat. Kamery z zmotoryzowanym zoomem optycznym można regulować za pomocą elementów sterowania na ekranie NVR lub aplikacji

3. Obiektywy PTZ (Pan, Tilt, Zoom)

Kamery PTZ są w pełni zmotoryzowane. Możesz zmienić miejsce, w które kamera jest skierowana i poziom powiększenia. Większość kamer PTZ może obracać w zakresie około 360 stopni, miareczkować do 90 stopni i powiększać więcej niż jakikolwiek inny rodzaj monitoringu.


Jakiego powiększenia potrzebuję?

Dobrą zasadą jest to, że jeśli chcesz zidentyfikować kogoś w odległości 100 metrów , potrzebujesz przynajmniej 4x powiększenia. Jeśli chcesz kogoś zidentyfikować z odległości 200 metrów, potrzebujesz 20x, a jeśli musisz rozpoznać kogoś z odległości 250 metrów, potrzebujesz 30-krotnego zoomu. Są to oczywiście wartości przybliżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *