Podczas instalowania systemu okablowania sieciowego ważne jest planowanie z wyprzedzeniem i uwzględnienie potrzeb firmy. Wykwalifikowany instalator okablowania może pomóc w zaprojektowaniu systemu, który spełni konkretne wymagania.
Instalacja systemu okablowania strukturalnego obejmuje zazwyczaj następujące elementy:
- Okablowanie
- Osprzęt połączeniowy
- Panele krosowe
- Gniazda ścienne
- Gniazda modułowe
- Połączenia i zakończenia
- Połączenia krzyżowe
- Korytka i drabinki kablowe
- Szafy do montażu w stelażu
- Sprzęt testujący
Układanie instalacji elektrycznej wykonujemy w oddzielnych trasach, ponieważ nie mogą być prowadzone w tych samych korytach, głównie przez zakłócenia elektromagnetyczne które mogą generować.
Układanie instalacji elektrycznej musi być zharmonizowane z systemem okablowania strukturalnego; część instalacji elektrycznej powinna być przeznaczona do zasilania punktów elektrycznych i logicznych.
Są to miejsca, w których dedykowane gniazda elektryczne i gniazda niskoprądowe są zainstalowane w jednym zespole gniazd (tzw. PEL). Taki system okablowania jest specjalnie zaprojektowany do współpracy z urządzeniami, które działają w sieci okablowania strukturalnego.
Układanie okablowania jest obarczone szeregiem norm . Każdy element powinien być instalowany zgodnie z Dokumentacją Techniczno-Ruchową (tzw. DTR).
Z normami i sposobem montażu możemy zapoznać się na specjalistycznych szkoleniach z zakresu systemów okablowania strukturalnego.
Na takich szkoleniach można również uzyskać specjalny certyfikat producenta, który pozwala nam certyfikować systemy sieci i okablowania poszczególnych producentów.
Certyfikat jest dokumentem potwierdzającym, że sieć komputerowa została wdrożona zgodnie z określonymi normami.
Aby go uzyskać, należy przeprowadzić wszystkie wymagane testy wydajnościowe sieci przy użyciu certyfikowanego urządzenia pomiarowego (testera). Certyfikat zgodności z daną normą może zostać wydany, jeżeli uzyskane wyniki mieszczą się w zakresach przewidzianych przez tę normę.
Testowanie okablowania jest bardzo ważnym etapem budowy sieci komputerowej. Służy sprawdzeniu, czy poszczególne przebiegi kablowe działają poprawnie. Normy mówią o dwóch rodzajach testów:
– testy całej infrastruktury okablowania (pomiędzy panelami krosowymi i krosownicami)
– testy pojedynczego kabla
Testy przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu analizatora sieci, który dostarcza informacji o następujących parametrach:
Tłumienność wtrąceniowa
Straty powrotne
Tłumienność
Przesłuchy (CT)
Odporność na szumy
Opóźnienie propagacji
Testy są zwykle przeprowadzane przed i po instalacji systemu okablowania. Wyniki są porównywane w celu ustalenia, czy zainstalowany system spełnia wymagania normy.
Prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany system okablowania może zapewnić wiele lat bezproblemowej pracy.