Alarm domowy: 10 czynników gwarantujących skuteczność alarmu domowego

Alarm domowy zwiększa poziom ochrony nieruchomości prywatnych, a mieszkańcom zapewnia bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Nie każdy jednak wie, że jego efektywność zależy od kilku bardzo ważnych elementów. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie systemu? Czy warto zainwestować w alarm domowy z powiadomieniem GSM? Jaki alarm domowy wybrać? Sprawdź.

Alarm domowy – czynniki wpływające na niezawodność

1. Skuteczność sygnalizacji – powiadomienia o zdarzeniu

O niepożądanych zdarzeniach w budynku zabezpieczonym alarmem system może informować sygnałem dźwiękowym i świetlnym. Coraz więcej renomowanych producentów proponuje także alarm domowy z powiadomieniem na telefon. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku częstej i długiej nieobecności właścicieli w domu.

Przykład: Decydujesz się dodatkowo na współpracę z firmą ochroniarską? A więc informacja o wykrytym zdarzeniu zostanie niezwłocznie przesłane do Ciebie i do zespołu szybkiego reagowania.

2. Czułość czujników

Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników. Każdy z nich dedykowany jest do wykrywania innego typu zagrożeń. Czym więc jest czułość czujników? W alarmie domowym to czas, przez jaki musi nieprzerwanie trwać zdarzenie, aby zostało odnotowane przez centralę i uznane za groźne. Najczęściej wartość czułości wynosi 3-4 sekundy. Jej regulację najlepiej powierzyć instalatorowi.

3. Lokalizacja czujników

Strategiczne rozmieszczenie czujników alarmu domowego jest kluczowe w prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu. Dlatego lokalizacja czujek i ich liczba powinna być zawsze rekomendowana indywidualnie dla każdej nieruchomości. Przy wyborze należy uwzględnić takie zmienne jak:

  • ogrzewanie,

  • wentylację,

  • rozmieszczenie mebli,

  • obecność zwierząt.

Pozwolą one zminimalizować ryzyko występowania fałszywych alarmów w przyszłości.

Co ciekawe: producenci systemów alarmowych nie udostępniają uniwersalnej listy miejsc do montażu czujek. Z bardzo prostego powodu: każde urządzenie sprawdza się w innych warunkach.

Przykład: Przy montażu czujników PIR należy unikać pomieszczeń o dużych wahaniach temperatury (piwnice, strych, kotłownie). Nie można umieszczać ich także np. bezpośrednio przy klimatyzatorze ze względu na duży przepływ powietrza.

4. Optymalny czas pracy na zasilaniu buforowym

Zasilacz buforowy zapewnia stały dopływ prądu i podtrzymanie pracy alarmu domowego w momencie, gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci elektrycznej. Może się to wydarzyć na skutek awarii lub celowego odcięcia prądu np. podczas włamania. Optymalny czas pracy systemu na zasilaniu buforowym waha się od kilku do nawet kilkunastu godzin.

5. Systematyczne testowanie systemu

Regularne przeglądy mechanizmu alarmowego pozwalają zweryfikować skuteczność jego działania i wyeliminować ewentualne usterki. Zależy Ci, by instalacja reagowała prawidłowo? A więc utrzymanie dobrego stanu technicznego całego systemu alarmowego powinno być priorytetem. Testowanie warto zaplanować przynajmniej raz w roku.

6. Dobór czujników do zagrożeń

Wybór konkretnego alarmu powinien być podyktowany rzeczywistymi potrzebami. Nie każda nieruchomość wymaga identycznych zabezpieczeń. Alarm do domu jednorodzinnego będzie się znacząco różnił np. od systemu zamontowanego w kompleksie budynków firmowych. Jego podstawową rolą jest ochrona przed włamaniem, ale nie tylko. Nowoczesny alarm domowy bezprzewodowy wyposażony jest w dodatkowe czujniki:

  • dymu,

  • gazu,

  • wody,

  • ruchu,

  • czadu.

Wszystkie razem znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa domowników w obliczu nieszczęść, które mogą się wydarzyć. To właśnie one ochronią Twój dom przed włamaniem, pożarem, ulatniającym się gazem, zalaniem, czy gromadzącym się tlenkiem węgla (czadem).

7. Czas reakcji na zdarzenia alarmowe

Szybkie działanie w kontekście niepożądanego zdarzenia jest kluczowa. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalną agencją ochrony, niezwłocznie po sygnale alarmowym przekazanym przez centralę, patrol uda się na miejsce. Czas reakcji zależ od kilku czynników: pory dnia, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, położenia budynku. Standardowo wynosi od kilku do kilkunastu minut.

8. Odporność na fałszywe alarmy


Skuteczny alarm do domu jednorodzinnego to taki, który uruchamia się wyłącznie w rzeczywistej sytuacji zagrożenia. Kiepskiej jakości lub źle zamontowane systemy ostrzegawcze mogą uprzykrzyć życie fałszywymi alertami. Co prawda nie da się wyeliminować ich w 100%, ale można je ograniczyć.

Sposoby na obniżenie liczby fałszywych alarmów:

  • montaż czujek na odpowiedniej wysokości (rekomendowana 2,4m),

  • prawidłowa regulacja pola widzenia czujnika,

  • weryfikacja zdarzenia poprzez monitoring / głosowa,

  • potwierdzenie autentyczności sytuacji alarmowej,

9. Zabezpieczenie antysabotażowe urządzeń i okablowania

W przypadku alarmów domowych zewnętrznych bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie antysabotażowe. Odpowiada ono za uruchomienie alarmu już w momencie zdjęcia pokrywy sygnalizatora lub próby oderwania dowolnego elementu od systemu.

10. Doświadczenie instalatora

Ostatni, lecz nie mniej ważny czynnik wpływający na działanie alarmu domowego. Nawet najwyższej klasy sprzęt nie spełni swojej funkcji, jeśli kompetencje zawodowe usługodawcy nie będą wystarczające.

Do obowiązków licencjonowanego instalatora należy m.in.:

  • kompleksowe przygotowanie projektu dokumentacji instalacji alarmowej,

  • instalacja urządzeń i uzbrojenie systemu alarmowego,

  • podłączenie zasilania do urządzeń i przewodów do elementów systemu alarmowego,

  • przetestowanie działania systemu alarmowego,

  • przeszkolenie użytkowników z obsługi i działania alarmu domowego.

Alarm domowy przewodowy?

Dlaczego warto wybrać alarm domowy przewodowy?

Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach wszystko jest bezprzewodowe, ale czasami przewodowe jest lepszą opcją. Z pewnością tak może być w przypadku systemów bezpieczeństwa. Na przykład przewodowe systemy bezpieczeństwa nie mogą zostać zablokowane i działają, nawet jeśli Twój Internet przestanie działać. Mając na uwadze te zalety, przyglądamy się najlepszym opcjom w przewodowym zabezpieczeniu domu, oceniając je od góry do dołu i biorąc pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Jeśli szukasz systemu przewodowego, skontaktuj się z nami, nasi specjaliści wskażą Ci najlepsze rozwiązanie.

Alarm domowy bezprzewodowy?

Dlaczego warto wybrać alarm domowy bezprzewodowy?

Bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa to nowa generacja sprzętu zabezpieczającego: oferują kompleksową ochronę, niższe koszty instalacji i łatwe aktualizacje. Zasadniczo bezprzewodowy system bezpieczeństwa składa się z alarmów, czujników, kamer i różnych detektorów, które są połączone z głównym panelem sterowania za pomocą sygnałów radiowych.

Alarm domowy z powiadomieniem sms

Prawdopodobnie widziałeś różnego rodzaju reklamy pokazujące właścicielom domów dostęp do nowego systemu bezpieczeństwa za pomocą smartfona.

Otrzymywanie wiadomości SMS po uruchomieniu alarmu jest nie tylko wygodne, ale może również pomóc w szybszym skontaktowaniu się ze służbami ratunkowymi. Oto kilka wskazówek dotyczących interakcji z alarmem domowym z włączonymi powiadomieniami tekstowymi.

Dzięki odpowiedniemu bezprzewodowemu systemowi bezpieczeństwa możesz być natychmiast powiadamiany (z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do telefonu komórkowego), gdy drzwi wejściowe zostaną otwarte, czujnik dymu zostanie wyłączony lub aktywowany czujnik ruchu. Gdy Twoja profesjonalna stacja monitorująca dzwoni na policję, za pomocą alarmu telefonicznego możesz skontaktować się z sąsiadami lub zalogować się do bezprzewodowej kamery, aby zapewnić ocenę sytuacji na miejscu.

Ile kosztuje alarm do domu? – Alarmy

Alarm domowy – Cena

Ceny alarmu domowego różnią się m.in. w zależności od producenta sprzętu, planu instalacji, usługodawców. Przykładowo u nas podstawowy system alarmowy z montażem możesz mieć za 2000 zł. Co więcej, oferta ta dotyczy urządzeń, które cieszą się bardzo dużą popularnością, czyli alarmów domowych Satel i DSC.
___________________
Zastanawiasz się, ile kosztuje alarm do domu? Interesuje Cię indywidualna wycena? Nie jesteś pewien, jaki system alarmowy wybrać? Zapraszamy do kontaktu. W IDG – INSTALACJE jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku.

1 thoughts on “Alarm domowy: 10 czynników gwarantujących skuteczność alarmu domowego

  1. ryszard skwark says:

    sz.p wprawzdzie oferta wasza jest int. ale odległośc bedzin od mojego miejsca zam to 500km pozatym nie wiem jakie dane musiałbym podac /oczywiscie w parzyblizeniu / azeby dobrac do moich potrzeb i warunków -jest to dom wolno stojacy z garazem tez wolnost.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *