Alarm bezprzewodowy: Jaki alarm bezprzewodowy wybrać do domu?

Alarm bezprzewodowy Jaki alarm bezprzewodowy wybrać do domu

Alarm domowy co to jest?

Alarm domowy to system bezpieczeństwa, który składa się z centrali alarmowej, czujników ruchu, sygnalizatorów alarmowych i innych urządzeń, które służą do nadzoru i ochrony obiektu przed nieautoryzowanym dostępem. Alarm jest zaprogramowany tak, aby włączać się automatycznie w przypadku wykrycia jakiejkolwiek niepokojącej sytuacji, takiej jak ruch w domu, otwarcie okna czy drzwi. Po uruchomieniu się alarmu emituje on głośny sygnał dźwiękowy i świetlny, który ostrzega mieszkańców i ostrzega potencjalnego włamywacza, że został zauważony.

Jaki alarm bezprzewodowy do domu wybrać?

Przy wyborze alarmu bezprzewodowego najlepiej jest wybrać system z dwukierunkową łącznością. Dwukierunkowa łączność polega na tym że centrala nie tylko odbiera sygnały od czujników ale także kontroluje i komunikuje się z czujnikami np. centrala wysyła zapytanie o poziom naładowania baterii i otrzymuje odpowiedź którą może wykorzystać do wygenerowania komunikatu o konieczności wymiany baterii w tym czujniku. . Centrala jest też w stanie pokazać poziom sygnału i zakłóceń na drodze czujnik – centrala. Co może być pomocne przy wyborze lokalizacji czujników i innych elementów bezprzewodowego systemu alarmowego.

Alarm bezprzewodowy a przewodowy – różnica

Alarm bezprzewodowy i przewodowy różnią się między sobą kilkoma ważnymi kwestiami, takimi jak instalacja, koszty i niezawodność.

Instalacja: Alarm bezprzewodowy jest łatwiejszy i szybszy w instalacji, ponieważ nie wymaga wykonania okablowania. Wszystkie komponenty są łączone bezprzewodowo, co oznacza, że nie trzeba do nich prowadzić przewodów i wiercić przepustów ani kuć ścian. Alarm przewodowy wymaga natomiast poprowadzenia kabli i układania ich w ścianach, co może być trudne i czasochłonne.

W alarmie bezprzewodowym należy pamiętać o wymianie baterii w czujnikach, klawiaturach, sygnalizatorach i akumulatora centrali. W alarmie przewodowym wymieniamy tylko akumulator centrali.

Koszty: Alarm przewodowy jest zazwyczaj tańszy w zakupie, ale koszty instalacji są wyższe niż w przypadku alarmu bezprzewodowego. Bezprzewodowe alarmy są droższe, ale koszty instalacji są znacznie niższe. W alarmach bezprzewodowych dochodzi jeszcze koszt wymiany baterii który w wielu systemach możemy wykonać sami. 

Niezawodność: Alarm przewodowy jest bardziej niezawodny niż bezprzewodowy, ponieważ nie jest narażony na zakłócenia radiowe, które mogą wprowadzać w błąd sygnały alarmowe. Jednak, bezprzewodowe alarmy są coraz bardziej niezawodne, a nowoczesne technologie pozwalają na zapewnienie dobrej jakości sygnału.

Alarm bezprzewodowy do domu – z czego się składa?

Alarm bezprzewodowy do domu składa się z kilku elementów:

  • Centralka alarmowa – jest to główny element systemu alarmowego, odpowiadający za jego sterowanie i wykrywanie zagrożeń.
  • Czujniki – różnego rodzaju czujniki, takie jak czujniki ruchu, czujniki kontaktronowe do drzwi i okien, czujniki gazu i dymu, itp.
  • Sygnalizatory – sygnalizatory alarmowe, takie jak sygnalizator akustyczny lub akustyczno-optyczny, które informują o wystąpieniu zdarzenia alarmowego.
  • Piloty – służą do łatwego włączania i wyłączania alarmu, piloty pozwalają na kontrolowanie systemu na odległość, mogą też służyć do wezwania pomocy. 
  • Akcesoria – takie jak baterie, przewody i kable zasilające centrali, które są potrzebne do instalacji i funkcjonowania systemu.

Alarm bezprzewodowy jak działa?

System alarmowy bezprzewodowy to zestaw urządzeń alarmowych które komunikują się z centralą alarmową za pomocą fal radiowych.

Wszystkie te urządzenia oprócz centrali są zasilane z baterii lub akumulatorów.

Centrala alarmowa również posiada akumulator ale głównym źródłem energii pozostaje 

zasilanie sieciowe 230V. 

Urządzenia alarmowe systemu bezprzewodowego posiadają wbudowany system oszczędzania energii dzięki któremu mogą na jednej baterii pracować nawet kilka lat.

Czujniki alarmowe w stanie uzbrojonym po wykryciu ruchu, przesyłają radiowo sygnał do centrali, centrala zaś wysyła sygnał do sygnalizatora i uruchamia powiadomienie na telefon właściciela lub innych numerów upoważnionych osób zaprogramowanych w centrali alarmowej.

Alarm bezprzewodowy cena

Cena alarmowego systemu bezprzewodowego może zależeć od wielu czynników, takich jak:

Marka i jakość urządzeń – systemy od renomowanych producentów mogą być droższe niż te od mniej znanych firm.

Zakres systemu – większy zakres, czyli więcej czujników i urządzeń, może wpłynąć na wyższą cenę.

Funkcje – systemy z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak zdalne monitorowanie i sterowanie, mogą być droższe niż te bez tych funkcji.

Instalacja – cena może również zależeć od kosztów instalacji i konfiguracji.

Średnia cena alarmowego systemu bezprzewodowego wynosi od 1000 do 4000 złotych w zależności od wymienionych wyżej czynników. Jednak warto zauważyć, że ta cena może znacznie się różnić w zależności od specyfikacji i wyboru konkretnej oferty.

Alarm bezprzewodowy – polecane zestawy

Zestaw alarmu bezprzewodowego Perfecta

Zestaw alarmu bezprzewodowego Satel Integra 24

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *