Jak wykonać instalacje alarmową w domu krok po kroku

Jak wykonać instalacje alarmową w domu krok po kroku

Jak rozmieścić elementy systemu alarmowego w domu?

Czujniki ruchu najczęściej montujemy w rogach pomieszczeń.

Trzeba pamiętać że standardowy czujnik ruchu ma kąt wykrywania w poziomie około 90 stopni.

Przy wyborze lokalizacji musimy zwrócić uwagę na elementy które mogą w przyszłości przesłonić pole działania czujnika i tym samym ograniczyć jego skuteczność. Czujników ruchu nie powinniśmy montować w miejscach narażonych na przeciągi i duże nagłe wahania temperatury. W pewny stopniu odporne na te zjawiska są czujniki dualne składające się ze standardowego czujnika podczerwieni i  mikrofalowego. Jeżeli chcemy zamontować czujniki kontaktronowe na oknach dobrze jest je zamontować w dolnej części nad parapetem, ponieważ nie będą wtedy bardzo widoczne i umożliwią nam uzbrojenie alarmu przy uchylonym oknie. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie okien z kontaktronami zamontowanymi przez producenta.  W przypadku drzwi to najrozsądniej jest zamontować go w górnej części drzwi.

W dolnej będzie bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei czujniki stłuczenia szkła montujemy na wprost okien, ponieważ są to czujniki mikrofonowe i nastawione są na nasłuchiwanie charakterystycznych dźwięków tłuczenia szkła.

Gdzie umieścić centrale alarmowa w domu?

Centrala powinna być umiejscowiona w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Najpopularniejszym miejscami są garderoba, kotłownia, strych, schowek pod schodami lub piwnica. 

  • w przypadku garderoby należy zadbać o dobrą wentylację centrali w miejscu montażu. 
  • kotłownia nie ma problemu z wentylacją i miejsce jest stosunkowo dobrym do montażu. 

strych może być dobry pod warunkiem że latem lub zimą nie ma tam skrajnie wysokich temperatur. 

  • schowek pod schodami jest również dobry miejscem do montażu centrali alarmowej, trudna jest tylko najczęściej obsługa dla instalatora.
  • w przypadku piwnicy należy zadbać aby było to miejsce suche.  

Gdzie umieścić czujniki od alarmu?

Czujniki ruchu najczęściej będziemy mocować do ścian.

Kąt działania czujnika ruchu to około 90 stopni w poziomie.

Warto więc wykorzystać ten zakres w pełni i zamocować go w rogu pomieszczenia. Dzięki takiej lokalizacji czujnik pokryje nam swym działaniem całe pomieszczenie. Powinniśmy zwrócić uwagę żeby czujniki ruchu montować nie wyżej niż 2,6 m.

Inaczej montujemy czujniki sufitowe.

Te jak sama nazwa wskazuje montujemy na suficia najlepiej w centralnym miejscu. Trzeba też w tym przypadku sprawdzić w instrukcji obsługi jaki jest zasięg działania czujnika w zależności od wysokości montażu.

Gdzie umieścić kontaktron?

Czujniki kontaktronowe montujemy najczęściej na drzwiach lub oknach.

Są to czujniki które montujemy jako uzupełnienie alarmu wraz z czujnikami ruchu. Jeżeli mamy drewniane drzwi to możemy zamontować tzw. kontaktrony czołowe które są z zewnątrz wcale niewidoczne.

Sam czujnik kontaktronowy do którego podłączamy kable z centrali montujemy na futrynie a magnes na części ruchomej czyli skrzydle okna lub drzwi.

Jakich błędów unikać, wykonując instalację alarmową w domu?

Przy instalacji alarmu w domu należy unikać następujących błędów:

  1. Niewłaściwe umiejscowienie czujników – należy dokładnie zaplanować, gdzie umieścić czujniki, aby pokryć cały obszar domu. Należy unikać ustawienia czujników w pobliżu źródeł ciepła, jak np. piec, kuchenka czy lampy, które mogą wpłynąć na dokładność pomiarów.
  2. Nieodpowiedni dobór czujników – przed zakupem należy dokładnie przemyśleć, jakie rodzaje czujników będą najbardziej odpowiednie dla danego domu. Na przykład, w przypadku, gdy w domu są zwierzęta, należy wybrać czujniki, które nie będą reagować na ruchy zwierząt.
  3. Brak zabezpieczenia przed sabotażem – alarm powinien być zabezpieczony przed sabotażem, np. w przypadku odłączenia zasilania lub uszkodzenia czujników.
  4. Zbyt skomplikowana obsługa – należy wybrać system alarmowy, którego obsługa będzie łatwa i intuicyjna, aby uniknąć pomyłek lub nieprawidłowego korzystania z alarmu w przypadku zagrożenia.
  5. Brak regularnych testów – alarm powinien być regularnie testowany, aby upewnić się, że działa prawidłowo i może ostrzec mieszkańców w przypadku zagrożenia.
  6. Nieodpowiednie ustawienia alarmu – należy uważać na ustawienia alarmu, aby uniknąć przypadkowego włączenia alarmu w przypadku ruchu niezwiązane z zagrożeniem.

Podsumowując, instalacja alarmu w domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga dokładnego planowania i odpowiedniego wyboru urządzeń. Należy pamiętać o unikaniu powyższych błędów, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne zabezpieczenie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *