Jak zamontować kamery IP?

Jak zamontowac kamery IP

Kamery internetowe IP stały się coraz bardziej popularne ze względu na ich wiele zalet. Są to urządzenia niewielkich rozmiarów, a do tego łatwe w instalacji. W tym poradniku podpowiadamy, jak podłączyć kamerę IP oraz jak ją zamontować.

Montaż kamery IP krok po kroku

Krok pierwszy: montaż kamery IP.

Przed podłączeniem kamery należy zlokalizować miejsce, w którym zostanie ona umieszczona. Najlepiej wybrać miejsce, które będzie miało dobrą widoczność, a jednocześnie odpowiednio chronione przed warunkami atmosferycznymi. Dotyczy to przede wszystkim kamer zewnętrznych. Kamera musi być też solidnie zamontowana. Jeżeli montujemy kamerę na ścianie betonowej, z cegły lub na innym twardym podłożu to należy użyć kołków rozporowych. Kołki takie są najczęściej dostarczane wraz z kamerą. Jeżeli ściana na której chcemy zamontować kamerę jest ocieplona styropianem to wtedy musimy zastosować specjalne do tego celu kołki spiralne często też nazywane ślimakami.

Bardzo ważne jest żeby montaż kamery był wykonany bardzo solidnie. Ułatwia nam to późniejszą regulację kamery i dalsze użytkowanie.

Open this in UX Builder to add and edit content

Jak podłączyć kamerę IP?

1. Pierwszym sposobem jest podłączenie kamery pod źródło zasilania, np. zasilacz sieciowy. Taki sposób stosujemy w kamerach bezprzewodowych wifi.

Upewnij się, że jest podłączona w odpowiedni sposób, tak aby uniknąć uszkodzenia podzespołów. Następnie jeśli jest to przewodowa kamera IP podłączamy kabel komputerowy(tzw. skrętkę) zakończony wtykiem RJ45( schemat podłączenia) do kompatybilnego gniazda kamery IP. Z drugiej strony ten sam kabel również zakończony wtykiem RJ45 podłączamy bezpośrednio do routera.

2. Drugim sposobem jest podłączenie skrętki komputerowej zakończonej wtyczką RJ45 do kompatybilnego gniazda kamery. Z drugiej strony kabel ten również zakończony wtyczką RJ45 podłączamy do switcha PoE lub rejestratora z wbudowanym switchem PoE. Switch PoE łączymy z routerem lub rejestratorem najczęściej tzw. patchcordem lub takim samym kablem jakim podłączaliśmy kamerę.

W switchu PoE wykorzystujemy gniazdo uplink, a w routerze jakiekolwiek wolne gniazdo Lan.

Dalszym etapem będzie konfiguracja kamery i dostosowanie jej do systemu monitoringu w sposób jaki jest w instrukcji kamery danego producenta.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *