Kamery z wizją nocną: jak działa oświetlenie podczerwone?

Kamery z wizją nocną: jak działa oświetlenie podczerwone

Oświetlenie podczerwone w kamerach do monitoringu z wizją nocną pozwala na monitorowanie w trudnych warunkach oświetleniowych, co zwiększa skuteczność systemów monitoringu. Działa poprzez diody LED emitujące światło podczerwone w zakresie od 850 do 940 nm, które odbija się od obiektów, a następnie jest rejestrowane przez specjalne czujniki w kamerze(np. sensor CMOS). Przy wyborze kamery z wizją nocną należy zwrócić uwagę na zasięg oświetlenia podczerwonego, równomierność oświetlenia diod LED, czułość kamery wyrażoną w Luxach oraz dodatkowe funkcje takie jak redukcja szumów 3D-NR, które mogą wpłynąć na jakość obrazu. Ograniczenia oświetlenia podczerwonego obejmują zasięg, warunki pogodowe i wpływ silnych źródeł światła na działanie kamery.

Open this in UX Builder to add and edit content

Czym jest oświetlenie podczerwone?

Oświetlenie podczerwone to sposób na generowanie światła niewidocznego dla ludzkiego oka, ale możliwego do zarejestrowania przez specjalne czujniki obecne w kamerach z widzeniem nocnym. Światło podczerwone charakteryzuje się dłuższą długością fali niż światło widzialne, co pozwala na jego wykorzystanie w monitoringu nocnym bez zakłócania naturalnego oświetlenia.

Jak działa oświetlenie podczerwone w kamerach z widzeniem nocnym?

Oświetlenie podczerwone w kamerach z widzeniem nocnym generowane jest przez diody LED emitujące światło o odpowiednich długościach fal. Kiedy warunki oświetleniowe są niewystarczające, czujnik zmierchu włącza diody a te zaczynają świecić, emitując światło podczerwone, które odbija się od obiektów. Następnie kamera, za pomocą specjalnych czujników umieszczonych na sensorze, rejestruje obrazy oparte na odbitym świetle podczerwonym. Do prawidłowej pracy, kamera musi wyłączyć automatycznie filtr światła podczerwonego, który jest potrzebny podczas obserwacji dziennych

Jakie są zalety stosowania oświetlenia podczerwonego w kamerach z wizją nocną?

Oświetlenie podczerwone pozwala na monitorowanie przy słabym oświetleniu lub całkowitych ciemnościach, co zwiększa skuteczność systemów monitoringu. W sytuacjach, gdy oświetlenie jest słabe, oświetlenie podczerwone umożliwia rejestrowanie szczegółów, które są niewidoczne dla kamery bez funkcji widzenia nocnego.

Jakie są ograniczenia i wyzwania związane z oświetleniem podczerwonym w kamerach z widzeniem nocnym?

Zasięg oświetlenia podczerwonego zależy od mocy diod LED oraz długości fali światła podczerwonego. Światło podczerwone o długości fali 850 nm ma znacznie większy zasięg od światła 940 nm, wadą jego jest widoczna nocą poświata z diod emitujących to światło, co znacznie zmniejsza poziom dyskrecji ale zwiększa zdolność do identyfikacji szczegółów z większych odległościach. Warunki pogodowe, takie jak deszcz, mgła czy śnieg, również negatywnie wpływają na jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę z podświetleniem nocnym. Ponadto silne źródła światła, takie jak reflektory samochodów, mogą czasowo oślepić kamerę, zakłócając jej działanie.

Open this in UX Builder to add and edit content

Jak wybrać kamerę z wizją nocną z odpowiednim oświetleniem podczerwonym?

Przy wyborze kamery z wizją nocną należy zwrócić uwagę na kilka czynniki, które wpłyną na efektywność oświetlenia podczerwonego.

Zasięg

Przy wyborze kamery z wizją nocną warto zwrócić uwagę na zasięg oświetlenia podczerwonego, który powinien być dopasowany do potrzeb monitorowanego obszaru. Zasięg ten zależy od mocy diod LED oraz ustawień kamery, dlatego warto sprawdzić, jaką odległość jest w stanie pokryć dana kamera.

Liczba diod LED

Liczba diod LED wpływa na jakość obrazu, zwłaszcza w przypadku monitoringu na większych obszarach. Więcej diod LED zapewnia silniejsze i równomierniejsze oświetlenie podczerwone, co może poprawić jakość obrazu.

Wrażliwość na światło

Kamery różnią się czułością na światło mierzoną w luxach, co wpływa na jakość obrazu rejestrowanego w różnych warunkach oświetleniowych. Warto sprawdzić wartości tzw. czułości (mierzonej w luksach), które informują o tym, jak dobrze kamera radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Dodatkowe funkcje

Niektóre kamery z widzeniem nocnym oferują dodatkowe funkcje, które mogą poprawić jakość oświetlenia podczerwonego. Przykłady takich funkcji to regulacja mocy diod LED w zależności od warunków oświetleniowych czy funkcja Smart IR która powoduje równomierne i optymalne podświetlenie całego obrazu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *