Montaż alarmu Satel krok po kroku

Montaż alarmu Satel krok po kroku

1. Wprowadzenie do montażu alarmu Satel

Alarmy Satel to popularne systemy zabezpieczeń stosowane w domach, biurach i innych nieruchomościach. Montaż alarmu Satel krok po kroku pozwoli na zapewnienie skutecznej ochrony przed włamaniem i innymi zagrożeniami. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowe wskazówki dotyczące instalacji systemu alarmowego Satel.

2. Przygotowanie do instalacji: narzędzia i materiały

Przed rozpoczęciem instalacji, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Będziesz potrzebować śrubokrętów, wiertarki, zestawu końcówek do wkrętów, miarki, poziomicy,  złącza, kabli oraz oczywiście komponentów alarmu Satel.

3. Wybór odpowiedniego miejsca dla centrali alarmowej Satel

Centrala alarmowa powinna być zainstalowana w miejscu niedostępnym dla potencjalnych intruzów, ale jednocześnie łatwo dostępnym dla użytkowników systemu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie jej w szafie lub innym ukrytym miejscu.

4. Montaż centrali alarmowej Satel: umocowanie i podłączenie zasilania

Umocuj obudowę centrali alarmowej na ścianie, używając kołków rozporowych i wkrętów. Podłącz zasilanie do centrali, stosując się do instrukcji producenta. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów zasilających.

5. Instalacja czujników kompatybilnych z alarmem Satel

6. Montaż czujników ruchu:

Umieść czujniki ruchu w strategicznych miejscach, takich jak korytarze, schody czy wejścia do pomieszczeń. Montuj je na wysokości około 2-2,5 m, kierując w stronę obszaru, który ma być monitorowany. Wykorzystaj cały zakres widzenia czujnika który wynosi około 90 stopni w poziomie. Warto więc montować je w rogach pomieszczeń.

7. Montaż czujników magnetycznych:

Zamontuj czujniki magnetyczne na drzwiach i oknach, łącząc części kontaktowe z ramą a magnes ze skrzydłem drzwi lub okna. Upewnij się, że są one zamocowane na odpowiedniej odległości od siebie zapewniającej działanie.

8. Montaż czujników dymu i czadu:

Umieść czujniki dymu i czadu w pobliżu kuchni, kotłowni, garażu czy innych miejsc, w których istnieje ryzyko pożaru lub wycieku czadu. Czujniki dymu montuj je na suficie, z dala od kątów i przeszkód a czujniki czadu montuj blisko podłogi.

9. Montaż czujników zalania:

Zamontuj czujniki zalania w miejscach narażonych na zalanie, takich jak łazienka czy pralnia. Umieśćje na podłodze lub nisko przy urządzeniach wodnych, takich jak pralka czy zmywarka.

10. Podłączanie czujników do centrali alarmowej

Podłącz czujniki do centrali alarmowej, używając odpowiednich kabli. Do montażu czujników wystarcza kabel 4 żyłowy ale najlepiej jest zrobić całą instalację kablem 6 żyłowym. Taka ilość żył jest często wymagana do czujników z antymaskingiem lub czujników dualnych typu czujnik ruchu+stłuczenia szkła w jednej obudowie. Kabel o takiej ilości żył będzie niezbędny do wielu modeli sygnalizatorów zewnętrznych i często też do manipulatorów. Upewnij się, że przewody są starannie prowadzone i zabezpieczone, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia lub zakłóceń w działaniu systemu z powodu zbyt małej odległości od kabli instalacji elektrycznej. Powinniśmy starać sie prowadzić okablowanie alarmu w odległości co najmniej 10 cm od kabli instalacji elektrycznej.

11. Montaż manipulatorów: klawiatury i czytników zbliżeniowych

Zamontuj klawiatury i czytniki zbliżeniowe w dogodnych miejscach, takich jak wejścia do nieruchomości czy w pobliżu sypialni. Upewnij się, że są one łatwo dostępne dla użytkowników i zamontowane na odpowiedniej wysokości. Manipulatory z wyświetlaczem Led montujemy trochę niżej linii oczu. dzieki takiemu montażowi napisy wyswietlane na takim manipulatorze będą dobrze czytelne.

12. Podłączenie systemu komunikacji: linia telefoniczna, GSM/GPRS, Ethernet

Wybierz odpowiedni sposób komunikacji systemu alarmowego (linia telefoniczna, GSM/GPRS lub Ethernet) i podłącz go do centrali. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby skonfigurować komunikację z centralą alarmową, użytkownikami i ewentualnie agencją monitorującą. Staraj się zamontować moduły powidamiania GSM w miejscu w którym będą miały zagwarantowany dostatecznie silny sygnał operatora sieci.

13. Konfiguracja alarmu Satel za pomocą oprogramowania

Skonfiguruj alarm za pomocą dostarczonego oprogramowania np. DloadX lub Perfecta Soft, przypisując czujniki do odpowiednich stref, ustawiając numery alarmowe oraz konfigurując parametry pracy systemu. Upewnij się, że system jest odpowiednio zabezpieczony przed nieautoryzowanym dostępem.

14. Testowanie i weryfikacja poprawności działania systemu alarmowego

Po zakończeniu instalacji przeprowadź testy, aby upewnić się, że system działa prawidłowo. Sprawdź działanie czujników, komunikację z centralą alarmową oraz powiadomienia wysyłane do użytkowników lub agencji monitorującej. W razie wykrycia problemów, sprawdź połączenia i konfigurację systemu.

15. Szkolenie użytkowników: obsługa i konserwacja systemu

Poinstruuj użytkowników systemu, jak właściwie obsługiwać alarm oraz przeprowadzać podstawowe czynności konserwacyjne, takie jak wymiana baterii czy czyszczenie czujników. Upewnij się, że użytkownicy wiedzą, jak reagować na sytuacje alarmowe i jak kontaktować się z agencją monitorującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *