Schemat instalacji alarmowej: Przykłady połączeń

Schemat instalacji

Wprowadzenie do schematów instalacji alarmowej

Schematy instalacji alarmowej to kluczowe narzędzie dla projektantów i instalatorów systemów zabezpieczeń. Dzięki nim można precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie i połączenia wszystkich elementów systemu, co wpływa na jego efektywność i niezawodność. W niniejszym artykule omówimy przykłady połączeń dla systemów przewodowych, bezprzewodowych i hybrydowych.

Rodzaje systemów alarmowych: przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe

Systemy alarmowe można podzielić na trzy główne rodzaje: przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe. Systemy przewodowe są bardziej trwałe, ale wymagają ułożenia okablowania. Bezprzewodowe systemy są łatwiejsze w montażu, ale mogą być podatne na zakłócenia. Hybrydowe systemy łączą cechy obu typów, pozwalając na elastyczność konfiguracji i integracji różnych elementów.

Przykład połączenia dla systemów alarmowych przewodowych

 1. Połączenie centrali alarmowej z czujnikami: Czujniki przewodowe, takie jak czujniki ruchu, magnetyczne czy dymu, są podłączane do centrali za pomocą przewodów. W zależności od typu czujnika, używa się różnych typów kabli (np., czterożyłowych i sześciożyłowych).
 2. Połączenie centrali z klawiaturami i czytnikami zbliżeniowymi: Klawiatury i czytniki zbliżeniowe są podłączane do centrali za pomocą przewodów komunikacyjnych, które przekazują sygnały sterujące i informacje zwrotne między centralą a elementami systemu.
 3. Połączenie centrali z sygnalizatorami akustycznymi i optycznymi: Sygnalizatory akustyczne (syreny) i optyczne (lampy błyskowe)  lub akustyczno-optyczne są podłączane do centrali za pomocą przewodów, które przekazują sygnały alarmowe od centrali do sygnalizatorów.
 4. Integracja systemu z modułami komunikacji: Centrala alarmowa może być podłączona do różnych mediów komunikacji, takich jak linia telefoniczna, GSM/GPRS czy Ethernet, które umożliwiają zdalną kontrolę i powiadomienia.

Przykład połączenia dla systemów alarmowych bezprzewodowych:

 1. Rejestracja czujników bezprzewodowych do centrali: Czujniki bezprzewodowe komunikują się z centralą za pomocą sygnałów radiowych. Przed użyciem należy je zarejestrować w centrali, co pozwala na przypisanie unikalnego identyfikatora dla każdego z nich.
 2. Rejestracja klawiatur i czytników zbliżeniowych: Podobnie jak czujniki, klawiatury i czytniki zbliżeniowe muszą być zarejestrowane w centrali, aby mogły się z nią komunikować poprzez sygnały radiowe.
 3. Rejestracja sygnalizatorów akustycznych i optycznych: Bezprzewodowe sygnalizatory akustyczne i optyczne również muszą być zarejestrowane w centrali alarmowej, aby mogły odbierać sygnały alarmowe i reagować na nie.
 4. Integracja systemu z modułami komunikacji: W przypadku systemów bezprzewodowych, centrala może być wyposażona w wbudowane moduły komunikacji, takie jak GSM/GPRS czy Ethernet, które umożliwiają zdalną kontrolę i powiadomienia.
 5. Przykład połączenia dla systemów alarmowych hybrydowych
 6. Połączenie przewodowych i bezprzewodowych czujników z centralą: W systemach hybrydowych, centrala alarmowa może obsługiwać zarówno czujniki przewodowe, jak i bezprzewodowe. Czujniki przewodowe są podłączane za pomocą kabli, a czujniki bezprzewodowe komunikują się z centralą za pomocą sygnałów radiowych.
 7. Połączenie przewodowych i bezprzewodowych klawiatur i czytników zbliżeniowych: Podobnie jak czujniki, klawiatury i czytniki zbliżeniowe mogą być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, co pozwala na elastyczność konfiguracji systemu.
 8. Połączenie przewodowych i bezprzewodowych sygnalizatorów akustycznych i optycznych: Systemy hybrydowe mogą również obsługiwać sygnalizatory akustyczne i optyczne, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, umożliwiając efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów.
 9. Integracja systemu z modułami komunikacji: W systemach hybrydowych, centrala może być podłączona do różnych modułów komunikacji, takich jak linia telefoniczna, GSM/GPRS czy Ethernet, co umożliwia zdalną kontrolę i powiadomienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *