Domowy system alarmowy. Każde podłączone urządzenie zwielokrotnia podatność sieci. Niedawna eksplozja urządzeń IoT w nowoczesnych domach stworzyła skarbnicę dla hakerów.
Przy tak wielu niezabezpieczonych urządzeniach, które są potencjalnymi bramami – hakerzy łatwiej niż kiedykolwiek mogą dostać się do sieci domowej.
Nawet domowy system alarmowy, który w założeniu został zaprojektowany w celu powstrzymania fizycznych intruzów. Może faktycznie być sposobem dla wirtualnych intruzów do kradzieży poufnych i osobistych informacji.
Jak dbać o bezpieczeństwo domu i system alarmowy?
Jeśli chodzi o domowe systemy bezpieczeństwa, nie są tak bezpieczne, jak nam się wydaje. W rzeczywistości mogą potencjalnie narażać nas na ryzyko.
Jest tak, ponieważ hakerzy mogą wywołać fałszywy alarm za pomocą prostego narzędzia z odległości do 300 metrów.
Ponownie dezaktywacja jest możliwa z podobnej odległości. Nie ma znaczenia, gdzie wyprodukowano alarm.
Wynika to z faktu, że większość radiowych systemów alarmowych opiera się na sygnałach o wysokiej częstotliwości.
Wysyłane są między czujnikami drzwi i okien do systemu sterowania, który uruchamia alarm, gdy jeden z tych wpisów zostanie naruszony.
Niezależnie od tego, czy alarm jest włączony czy nie, sygnały mogą być nadal wyzwalane za każdym razem, gdy otwarte okno lub drzwi są otwarte.
Ale gdy ta opcja jest aktywna, system uruchamia alarm, a także wysyła cichy alarm do firmy monitorującej. Firma ta kontaktuje się z mieszkańcami lub policją.
Wiele systemów nie może szyfrować ani uwierzytelniać sygnałów wysyłanych przez czujniki do paneli sterowania, co ułatwia każdemu przechwycenie danych, odszyfrowanie poleceń i ich arbitralne zwrócenie.
Czy łączność z siecią oznacza podatność na zagrożenia?
Alarmy niepodłączone do sieci nie są całkowicie bezpieczne – jest coraz gorzej. Konsumenci i firmy decydujące się na system bezpieczeństwa, który łączy się z siecią – ryzykują, że będą mniej bezpieczni niż przed zakupem systemu bezpieczeństwa.
Systemy bezpieczeństwa, które łączą się z naszymi urządzeniami mobilnymi przez Internet lub chmurę. Mogą one oferować czujniki ruchu, kamery wideo z funkcjami nagrywania oraz czujniki drzwi i okien.
Ale to, czego nie oferują – to pewność, że jedyną osobą oglądającą te filmy jest sam właściciel domu. Takie domowe systemy bezpieczeństwa są połączone z urządzeniem mobilnym lub Internetem.
Łączą się za pośrednictwem chmury i mają wiele funkcji, takich jak czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien oraz kamery wideo z funkcjami nagrywania.
Chociaż celem tych systemów jest zapewnienie bezpieczeństwa właścicielowi domu. To ze względu na luki, właściciel systemu bezpieczeństwa w domu prawdopodobnie nie jest jedynym, który monitoruje dom.
Hakerzy mogą włamać się do systemu inteligentnego domu IoT. Po połączeniu z systemem domowym haker może połączyć się z siecią. Daje to hakerowi dostęp do dowolnego urządzenia związanego z tą siecią – czy to szerokopasmowego, smartfona, inteligentnego systemu grzewczego czy komputera.
Wszystkie te dane podłączone do sieci są następnie w rękach hakera – a dane są jednym z naszych najcenniejszych zasobów. Tak jak w przypadku wszystkich problemów związanych z cyberbezpieczeństwem, dopóki istnieje luka, haker będzie ją wykorzystywał.
Faktem jest, że podłączone domowe systemy bezpieczeństwa nie są tak bezpieczne, jak powinny – i hakerzy to wiedzą. Przemysł musi udostępnić bezpieczniejsze systemy w celu usunięcia obecnych luk.
Ponieważ systemy bezpieczeństwa przewodowego są nadal najbezpieczniejsze.
To jasne jest, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, zanim dostępne będą naprawdę bezpieczne produkty inteligentnego bezpieczeństwa w domu.
A jeżeli interesuje cię instalacja profesionalnych systemów zabezpieczeń, skontaktuj się z nami! Kliknij tutaj!