Osiedlowy monitoring: Porady przed zakupem

Monitoring osiedlowy jest ważną usługą, która może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa. Monitorowanie terenu potrafi zmniejszyć przestępczość nawet o 80%. Jednak nie zawsze jest jasne, czego należy szukać przy wyborze usługi monitoringu osiedla. W tym wpisie na blogu omówimy różne cechy, które należy rozważyć przed zakupem systemu monitoringu osiedlowego. Podamy również kilka wskazówek, jak znaleźć najlepszą usługę dla swoich potrzeb.

Osiedlowy monitoring: Porady przed zakupem

Osiedlowy monitoring – Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Monitoring osiedlowy jest ważną usługą, która może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa . Jednak nie zawsze jest jasne, czego należy szukać przy wyborze usługi monitoringu osiedla. W tym wpisie na blogu omówimy różne cechy, które należy rozważyć przed zakupem systemu monitoringu osiedlowego. Podamy również kilka wskazówek, jak znaleźć najlepszą usługę dla swoich potrzeb.

Monitoring osiedlowy – Czy warto?

Osiedlowy monitoring dzięki technologii IR czyli promiennika podczerwieni, umożliwia nagrywanie materiału wideo nawet w nocy, czyli przez 24 godziny na dobę. Daje mieszkańcom domów znacznie większe bezpieczeństwo. Dostarcza cennych dowodów w przypadku ataku wandalizmu lub kradzieży, które mogą być również wykorzystane w sądzie w przypadku wniesienia sprawy karnej. Pomaga również uniknąć takich zdarzeń, oferując prewencyjne bezpieczeństwo i zniechęcając przestępców do popełniania nielegalnych czynów. Zabezpieczamy mienie komunalne, w tym place zabaw i chodniki, instalując kamery przy wejściach. Mamy pewność, że każdy kto wchodzi na teren osiedla jest nagrywany, dzięki czemu możemy w każdej chwili zidentyfikować każdą osobę tam przebywającą. Monitoring w garażach i na parkingach również chroni samochody przed szkodami wyrządzonymi przez wandali lub kradzieżą.

Zwiększa również bezpieczeństwo osób znajdujących się w bezpośrednim zasięgu kamer.

Monitoring w bloku mieszkalnym

Monitoring w bloku mieszkalnym może pełnić ważną funkcję bezpieczeństwa i utrzymania porządku. Minimalizuje ilość włamań do mieszkań i rozbojów.

Jednakże przy montażu kamery na klatce schodowej musimy pamiętać o prywatności lokatorów.

Dobrze jest otrzymać zgodę przynajmniej większości lokatorów bloku. Powinniśmy też poinformować lokatorów o miejscach montażu kamer CCTV i ich polu widzenia.

Nie możemy też nagrywać dźwięku ponieważ takie czynności mogą prowadzić tylko wydzielone

służby w uzasadnionych przypadkach. Dozwolony jest natomiast montaż kamery bez zgody wspólnoty, pod warunkiem że swym zasięgiem będzie obejmować

okolice naszego mieszkania i nie będzie naruszała prywatności innych lokatorów.

Monitoring osiedlowy – polecane produkty

Planując monitoring na osiedlu mieszkaniowym powinniśmy się zastanowić jakie miejsca chcemy monitorować co chcemy dokładnie widzieć. Czy to mają być przejeżdżające samochody sylwetki ludzie czy chcemy widzieć dokładnie twarze osób.

Na tej podstawie możemy dopiero ustalić ilość, miejsca montażu, rozdzielczość kamer i rodzaj urządzenia rejestrującego. Ważną informacją jest też czy zamontowany monitoring na osiedlu będzie mógł być rozbudowywany w przyszłości. Następnym ważnym elementem jest wybór technologii CCTV.

Jestem przekonany że najlepszym wyborem będzie system CCTV oparty o kamery IP. System monitoringu IP jest najbardziej przyszłościowy, posiada zdecydowanie więcej zalet niż analogowy monitoring. Bardzo łatwo implementujemy w nim technologie WiFi która jest kluczową w przypadku monitoringu osiedlowego. Obecne technologie switchy POE Long Range pozwalają nam na wydłużenie okablowania między kamerą IP a switchem do 250 m.

Monitoring osiedlowy a rodo?

Najbardziej palącym problemem związanym z monitoringiem osiedlowym jest to, że nie jest on zgodny z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych. Kiedy kamera robi komuś zdjęcie i umożliwia jego identyfikację, nazywa się to przetwarzaniem danych osobowych. RODO nakłada na administratorów danych pewne obowiązki, w tym obowiązek usuwania nagrań w jak najkrótszym czasie. Nie wolno nam udostępniać nagrań osobom postronnym ani publikować ich w internecie.

Warto też umieścić informację o zamontowanym monitoringu i właścicielu danych osobowych.

Najczęściej będzie to wspólnota mieszkaniowa, straż miejska lub firma ochroniarska zajmująca się osiedlowym monitoringiem.

Musimy też wiedzieć, że za nielegalne przetwarzanie danych osobowych grożą dotkliwe kary, włącznie z wysoką grzywną czy nawet pozbawieniem wolności.

Monitoring osiedlowy przepisy

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na obszar który obejmują swym zasięgiem kamery.

Powinniśmy z niego wykluczyć obszary którymi nie zarządza wspólnota mieszkaniowa, również nie możemy kierować kamer na prywatne posesje. chyba że otrzymaliśmy zgodę na monitoring wymienionych obszarów. Istnieje też możliwość wykorzystania technologii maskowania która zamaże nam sporne obszary w obrazie kamer

Open this in UX Builder to add and edit content

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Zobacz nasze polecane bezprzewodowe kamery Wi-Fi na 2023 rok!

Sprawdź nasz ranking kamer zewnętrznych i wybierz najlepszą dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *