Z czego składa się monitoring IP?

Z czego składa się monitoring IP?

Z czego składa się monitoring IP?

Monitoring IP składa się z dwóch głównych elementów: kamer ip i NVR (Network Video Recorder). Kamera IP to urządzenie, które jest podłączone do sieci IP. NVR jest urządzeniem przeznaczonym do nagrywania i przechowywania nagrań wideo z kamer IP.

Kamera IP

Kamery IP są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najczęściej spotykane są kamery kopułkowe i tubowe. Mogą to być kamery zewnętrzne lub wewnętrzne. Mają też wbudowane funkcje (takie jak wykrywanie ruchu i wysyłanie powiadomień na telefon lub e-mail) oraz możliwość połączenia z innymi urządzeniami, takimi jak czujniki ruchu czy syreny. Każda kamera IP pracująca w sieci ma swój unikalny adres IP, za pomocą którego łączy się z nią rejestrator IP (NVR).

Rejestrator IP

NVR to urządzenie służące do rejestrowania i przechowywania obrazu z kamery IP. Rejestratory NVR są dostępne w różnych konfiguracjach i mogą obsługiwać od czterech do ponad 100 kamer IP jednocześnie. Ma wbudowany dysk twardy lub obsługuje zewnętrzną pamięć masową. Jako urządzenie sieciowe ma także unikalny adres IP. Rejestrator może być również wyposażony we wbudowany switch Poe do komunikacji i zasilania kamer IP.

Switch POE

Jeśli rejestrator IP nie ma wbudowanego switcha, musimy wyposażyć system monitoringu IP w zewnętrzny switch POE. Pełni on rolę pośrednika między kamerami a rejestratorem.

Projektując schemat podłączenia okablowania monitoringu IP musimy pamiętać że odległość między kamerą IP a rejestratorem NVR lub switchem nie może przekroczyć 100 metrów. Jednak dzięki technologii ePOE firmy Dahua możemy zwiększyć ten dystans nawet do 300 m przy prędkości 100Mbit lub 800 m przy prędkości transmisji ograniczonej do 10Mbit.

 

Open this in UX Builder to add and edit content

Okablowanie monitoringu IP

System monitoringu IP składa się z okablowania sieciowego, które jest wykonane przy użyciu skrętki komputerowej. Może być też zbudowane częściowo na światłowodach. Okablowanie to łączy kamery z przełącznikiem lub rejestratorem.

W monitoringu IP można wykorzystać istniejące okablowanie sieci komputerowej. Jest to często stosowane, ponieważ zmniejsza to koszt całej instalacji okablowania monitoringu IP.

Monitoring bezprzewodowy IP

W systemach monitoringu WiFi, które są również systemami IP, nie musimy używać kabli komputerowych. Jedynym wyjątkiem jest okablowanie do tzw. punktów dostępu, które teoretycznie zastępują switch i zwiększają zasięg kamer WiFi.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *