Bezpieczeństwo kamer IP: Czy kamera IP jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo kamer IP Czy kamera IP jest bezpieczna

Popularne obecnie kamery IP oparte są na mikroprocesorach. Posiadają również pamięć oraz własny system operacyjny. Można zatem powiedzieć, że są komputerami, podobnie jak smartfony czy tablety. Do działania potrzebują sieci komputerowej, która najczęściej jest podłączona do internetu. W tej sytuacji kamera IP staje się kamerą internetową, do której dostęp ma teoretycznie każdy, kto ma dostęp do internetu. Taki stan rzeczy powinien postawić nas w stan podwyższonej czujności.

Kamery bezprzewodowe IP WiFi cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są łatwe w instalacji, dają duże możliwości i są stosunkowo tanie. Czy jednak bezpiecznie można je używać? Jak zabezpieczyć kamerę IP przed atakami hakerów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku bezprzewodowych kamer IP, jest ich prawidłowa konfiguracja. Przed użyciem bezprzewodowej kamery IP upewnij się, że ma ona wszystkie najnowsze aktualizacje zabezpieczeń i ustaw silne hasło. Trzeba także zadbać o bezpieczeństwo sieci WiFi, na których będzie działać Twoja kamera. Aby zminimalizować ryzyko włamania się do sieci, należy stosować silne i bezpieczne hasła. Innym ważnym środkiem bezpieczeństwa dla bezprzewodowych kamer IP jest używanie bezpiecznego połączenia.

Hakerzy wykorzystują też luki w zabezpieczeniach kamer IP, ponieważ dostarczają one hakerom dostęp do systemu firmy. Jeśli uda im się wejść przez kamery, mogą np. ukraść wrażliwe informacje osobowe lub handlowe sekrety. Zagrożony jest cały zestaw monitoringu, zarówno kamery jak i rejestrator.

Hakerzy często wykorzystują kamery IP jako punkt wejścia, dlatego najlepiej jest trzymać kamery w sieci oddzielonej od głównej sieci danych firmy. Korzystanie z różnych sieci jest również korzystne pod względem wydajności, ponieważ kamery mogą zużywać dużo pasma i spowalniać sieć.

Firmy, które chcą uzyskać regularny zdalny dostęp do swojego systemu kamer IP, mogą skorzystać z konfiguracji Virtual Private Network (VPN).

VPN tworzy szyfrowane połączenie z siecią firmową, która nadal umożliwia zdalny dostęp.

Rozwiązanie oparte na chmurze wykorzystuje zdalne serwery do zarządzania kamerami, ich systemami sterowania i nagranym materiałem. Jeśli haker włamałby się do zdalnego serwera, uzyskałby dostęp do wysoce bezpiecznej i ściśle monitorowanej sieci, zaprojektowanej specjalnie do zatrzymywania lub przechwytywania nieupoważnionych osób.

Rozwiązanie oparte na chmurze zapewnia, że hakerzy są trzymani z dala od głównej sieci firmy, a jednocześnie umożliwia wygodny zdalny dostęp.

 

Open this in UX Builder to add and edit content

 

Pamięć masowa w chmurze i na dysku lokalnym:

Przestrzeń dyskowa jest bardzo ważna, jeśli chodzi o kamery IP. Zgodnie z prawem wiele firm jest zobowiązanych do przechowywania nagrań z monitoringu przez określony czas, w zależności od branży i lokalnych mandatów. Większość systemów nadzoru wysyła dane wideo do pamięci masowej w chmurze, na dysk SSD lub na dysk twardy (HDD). Zaawansowane systemy przechowują materiały lokalnie na dysku SSD lub HDD, jednocześnie tworząc kopię zapasową w chmurze; te systemy bezpieczeństwa “chmury hybrydowej” są uważane za bardziej niezawodne i bezpieczne niż te, które opierają się tylko na jednej metodzie.

Bezpieczeństwo sieciowej kamery wideo zależy od poziomu szyfrowania danych, a także od siły zabezpieczeń sieci. Szyfrowanie to sposób na ukrycie informacji poprzez zakodowanie danych w taki sposób, aby tylko uprawnione osoby mogły je odkodować. Ponieważ kamery IP są często celem ataków, powinny one wykorzystywać nowoczesne standardy bezpieczeństwa.

Aby chronić swoje kamery przed hakerami:

 • Wybierz router z zabezpieczeniami Wi-Fi Protected Access (WPA) lub Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2), który szyfruje Twoje dane.
 • Włącz wbudowaną zaporę kamery, która monitoruje i kontroluje informacje przychodzące do i z kamery. Instrukcje, jak to zrobić, zostaną dołączone do aparatów.
 • Chroń swoje kamery silnym hasłem . Jeśli twoje aparaty są dostarczane z domyślnymi hasłami, zmień je natychmiast.
 • Chroń swój router Wi-Fi silnym hasłem (innym niż te do kamer).
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, jeśli jest oferowane . (Wszystkie firmy produkujące domowe kamery bezpieczeństwa w naszych rankingach wymagają uwierzytelniania dwuskładnikowego).
 • Aktualizuj oprogramowanie sprzętowe kamery.

Czy można zhakować domowe kamery IP?

Każde urządzenie podłączone do Internetu może zostać zhakowane – dotyczy to również monitoringu domowego. Kamery przewodowe są mniej podatne na ataki niż kamery WiFi.

Jednak wszystkie rodzaje kamer mogą zostać zhakowane. Oznacza to, że ktoś może potencjalnie obserwować, podsłuchiwać i nagrywać Twoją aktywność bez Twojej wiedzy. Może również uzyskać dostęp do innych urządzeń w sieci domowej, takich jak komputery czy smartfony.

Większość naruszeń domowych kamer IP nie jest winą firmy, która wyprodukowała kamerę. Popularne na naszym polskim kamery IP Hikvision, Dahua, BCS czy Kenik są stosunkowo dobrze zabezpieczone. Zazwyczaj do włamania dochodzi dlatego, że właściciele systemu monitoringu używali tego samego hasła na innej stronie i tamta baza danych została naruszona, lub dlatego, że nie zmienili domyślnego hasła przy zakupie urządzenia.

Jak ustawić silne hasła kamer IP?

Trudno jest wymyślić unikalne, złożone hasła, które można łatwo zapamiętać, a praktycznie niemożliwe jest stworzenie nowego dla każdej usługi, z której korzystasz. Jednak ponowne używanie haseł jest niebezpieczne, ponieważ w ten sposób włamuje się do większości domowych kamer bezpieczeństwa. Tak więc, jeśli używasz tego samego hasła do facebooka, co do domowej kamery, narażasz się na niebezpieczeństwo. Są dostępne aplikacje i rozszerzenia przeglądarki, za pomocą których można generować nowe hasła, przechowywać je, a następnie w razie potrzeby wprowadzać je na smartfonie, komputerze lub tablecie.

Inną opcją jest zapisanie haseł w fizycznym notatniku (nie w dokumencie Worda lub arkuszu kalkulacyjnym Google, które również mogą zostać zhakowane). Im dłuższe hasło, tym trudniej je odgadnąć.

Dobre hasło powinno:

 • być długie (minimum 12 znaków, chociaż dłuższe oznacza lepsze)
 • użyj kombinacji cyfr, symboli oraz wielkich i małych liter
 • nigdy nie używaj informacji umożliwiających identyfikację, takich jak ulica, na której mieszkasz, data urodzenia lub adres e-mail
 • nigdy nie może być ponownie użyty

Jak często powinienem zmieniać swoje hasła?

Jeśli masz długie, silne i bezpieczne hasła, zmiana ich raz w roku prawdopodobnie wystarczy. Badania wykazały, że zmuszanie do zmiany haseł często powoduje, że ludzie używają słabszych haseł. Ale powinieneś zmienić swoje hasło, jeśli zdarzy się którakolwiek z poniższych sytuacji:

 • Usługa, z której korzystasz, informuje Cię o naruszeniu bezpieczeństwa.
 • Podejrzewasz, że ktoś próbował uzyskać dostęp do Twojego konta.
 • Na jednym ze swoich urządzeń znajdujesz złośliwe oprogramowanie, oprogramowanie wymuszające okup lub inne nieautoryzowane oprogramowanie.
 • Zalogowałeś się na konto podczas korzystania z publicznego komputera lub niezabezpieczonego publicznego hotspotu Wi-Fi, na przykład na lotnisku lub w bibliotece.

Aktualizowanie oprogramowania sprzętowego kamer.

Oprogramowanie do kamery, czyli firmware, które uruchamia kamerę, musi być okresowo aktualizowane przez aktualizację, która usprawni działanie kamery i utrudni hakerom dostęp do kamery.

Wiele kamer nie otrzymuje automatycznych aktualizacji oprogramowania i może stać się podatna na ataki hakerów po odkryciu luk w zabezpieczeniach.

Aby sprawdzić, czy dostępna jest nowa wersja oprogramowania sprzętowego, przejdź do sekcji “Ustawienia” w aplikacji mobilnej dla swojej kamery. Jeśli aktualizacja jest dostępna, będzie tam opcja pobrania i zainstalowania jej.

Inne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kamer bezpieczeństwa

Zawsze należy unikać umieszczania kamer w sypialniach, łazienkach lub innych wyraźnie prywatnych pomieszczeniach. Jeśli naprawdę obawiasz się, że jesteś obserwowany, wyłącz lub fizycznie zakryj kamerę, gdy jesteś w domu.

Jeśli obawiasz się, że ktoś może użyć bezprzewodowych kamer bezpieczeństwa do wykorzystania luki w sieci domowej i uzyskania dostępu do innych urządzeń, takich jak laptopy, rozważ skonfigurowanie osobnej sieci z własnym routerem dla kamer.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *