Drewniane i plastikowe okna dachowe — zalety i wady

Drewniane i plastikowe okna dachowe — zalety i wady

Wybór odpowiednich okien dachowych może być trudny, ale jest kluczowy dla właściwego doświetlenia poddasza, wentylacji izolacji termicznej budynku. Podczas wyboru tych właściwych należy przeanalizować wiele czynników, a jednym z nich jest materiał, z jakiego są wykonane. Dwa najpopularniejsze rodzaje dostępne na rynku to okna dachowe drewniane i plastikowe. Które z nich są lepsze? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, ale zacznijmy od wyjaśnienia, jak w ogóle zbudowane są takie okna.

Jak zbudowane są okna dachowe?

Okno dachowe składa się z kilku podstawowych elementów, które razem tworzą całość konstrukcji. Należą do nich:

 • rama okienna – wykonana zazwyczaj z drewna, PCV, aluminium lub kombinacji tych materiałów;

 • skrzydło okienne – to ruchoma część okna, którą można otworzyć i zamknąć, składa się z ramy i szyby;

 • szyba – kluczowy element okna, który przepuszcza światło (w oknach dachowych często stosuje się szyby zespolone, które składają się z dwóch lub trzech warstw szkła oddzielonych warstwą gazu);

 • uszczelki – mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak guma, silikon czy TPE;

 • zawiasy – umożliwiają otwieranie i zamykanie skrzydła okna;

 • klamka;

 • system wentylacji- najczęściej nawiewniki.

Gdy zatem mówimy o oknach drewnianych lub plastikowych, to wskazujemy na rodzaj ramy okiennej. O ile co do drewna nie mamy wątpliwości, tak plastikiem nazywamy okna wykonane z tworzywa zwanego polichlorkiem winylu, czyli PCV (lub też PVC).

Czym powinny cechować się dobre okna dachowe?

Przy wyborze okien dachowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Należą do nich:

 1. Przepuszczalność światła: Okna dachowe odpowiadają za doświetlenie poddasza. Aby określić, jaka ilość światła przedostaje się do wnętrza przez szybę, producenci stosują współczynnik przepuszczalności światła oznaczany symbolem Lt. Im wyższy, tym więcej światła dostanie się do wewnątrz.

 2. Współczynnik przenikania ciepła: Dobre okna dachowe powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej. Ten oznaczany jest literą U. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacja, a co za tym idzie większa oszczędność energetyczna.

 3. Izolacja akustyczna: Oznacza się ją parametrem Rw (C, Ctr) wyrażonym w decybelach (dB). Im wyższa wartość, tym lepsza izolacja. Dla przykładu, aby zniwelować hałas towarzyszący ruchliwej ulicy, okna powinny mieć współczynnik Rw (C, Ctr) o wartości co najmniej 40 dB.

 4. Możliwość wietrzenia pomieszczeń: Dobre okna dachowe powinny być wyposażone w nawiewniki, które pozwalają na regulację strumienia powietrza. To szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o wysokiej wilgotności.

 5. Trwałość okien: Okna powinny być odporne na warunki atmosferyczne, a także na proces starzenia się materiału. Właśnie dlatego warto poznać cechy drewnianych i plastikowych okien dachowych.

Zalety i wady okien dachowych drewnianych

Drewno to naturalny materiał, który wprowadza do wnętrza ciepłą, przyjazną atmosferę, dlatego wybierane są częściej do tradycyjnych domów, o klasycznym wykończeniu. Jeśli chodzi o ich izolacyjność, to współcześnie produkowane okna dachowe zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, a co z ich wadami?

Choć drewniane okna dachowe są trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, to jednak są mniej odporne niż te z profilami plastikowymi. Ponieważ drewno pod wpływem wilgoci i promienia UV może ulec zniszczeniu, wymaga ono regularnej konserwacji. Drewniane okna dachowe należy więc co kilka lat pokrywać olejem ochronnym lub lakierem.

Zalety i wady okien dachowych plastikowych

Okna dachowe plastikowe, a właściwie okna z profilami PVC, to popularna alternatywa dla tych drewnianych. Wybierane są często ze względu na ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne. PVC jest w stanie wytrzymać znaczne promieniowanie UV, a co więcej jest bardzo odporne na wilgoć. To sprawia, że plastikowe okna dachowe nie wymagają regularnego malowania. Są również często tańsze od okien drewnianych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu osób.

Jeżeli chodzi o izolacyjność, to nowoczesne okna plastikowe oferują porównywalny poziom izolacji termicznej i akustycznej jak drewniane. W związku z tym można je z powodzeniem stosować w każdym domu.

Co do wad, plastik nie jest tak elegancki i naturalny jak drewno, ale obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu okien w atrakcyjnych okleinach. Dzięki temu można je łatwo dopasować do estetyki każdego budynku.

Okna dachowe drewniane czy plastikowe — które wybrać?

Decyzja o wyborze między oknami dachowymi drewnianymi a plastikowymi zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i warunków poddasza. Drewniane okna dachowe to doskonały wybór dla tych, którzy cenią naturalne materiały i eleganckie wykończenia. Z kolei plastikowe okna dachowe są praktyczne, wydajne i łatwe w utrzymaniu. Ostateczna decyzja powinna opierać się na dogłębnej analizie wszystkich czynników. Decyzję zawsze dobrze jest skonsultować z ekspertem.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *