Co to jest CCTV? – Czym jest telewizja przemysłowa?

co to jest cctv

Często słyszymy określenie telewizja przemysłowa. Nie ma to nic wspólnego z programem telewizyjnym które widzimy regularnie w TV. A więc, co to jest? Monitoring CCTV to rodzaj systemu nadzoru wideo, który pomaga mieć oko na konkretny obszar za pomocą kamer. Te kamery są podłączone do monitora CCTV lub zestawu monitorów, z których można zobaczyć aktywność odbywającą się w obszarze pod nadzorem.

Co to jest CCTV?

CCTV to skrót od angielskiej nazwy closed circuit television. Jest to system, który umożliwia monitorowanie i rejestrowanie materiału wideo w określonym miejscu, zwykle w firmie lub w miejscu publicznym. Systemy CCTV mogą być wykorzystywane do celów bezpieczeństwa lub do monitorowania aktywności w określonym obszarze np. monitoring domu, monitoring osiedla, monitoring sklepu, monitoring hali produkcyjnej, monitoring lotniska. Monitoring CCTV jest zaawansowanym systemem ochrony mienia. W tym wpisie na blogu omówimy podstawy systemów CCTV i jak mogą one przynieść korzyści Twojej firmie!

Na czym polega system telewizji dozorowej?

System CCTV składa się z kilku kluczowych elementów: kamer, monitorów, urządzeń rejestrujących i okablowania. Kamery mogą być stałe lub PTZ (pan-tilt-zoom). Monitory służą do wyświetlania obrazu na żywo z kamer, a urządzenia nagrywające przechowują materiał do późniejszego obejrzenia. Okablowanie jest używane do podłączenia kamer, monitorów i urządzeń rejestrujących

Systemy telewizji przemysłowej mogą stanowić ważny element strategii bezpieczeństwa i oferują szereg korzyści, które mogą poprawić bezpieczeństwo i wydajność firmy. Jeśli rozważasz zastosowanie systemu CCTV w swojej firmie, skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić dostępne opcje!

Jeśli chodzi o wybór systemu CCTV dla Twojej firmy, istnieje wiele różnych opcji dostępnych na rynku. Niektóre z najbardziej popularnych marek obejmują Hikvision, Dahua, Kenik i więcej. Marki te oferują różnorodne cechy i funkcje, które można dostosować do konkretnych potrzeb.

-

Ile kosztują systemy CCTV?

Koszt jest zawsze brana pod uwagę przy wyborze systemu CCTV dla firmy. Cena systemu CCTV będzie zależeć od rodzaju systemu, który wybierzesz, liczby kamer, których potrzebujesz i funkcji, które chcesz. Ogólnie rzecz biorąc, ceny zaczynają się od około 2000 zł za podstawowy system nadzoru i może iść do 20000 zł lub więcej dla systemu high-end

Do czego służy kamera przemysłowa?

Kamera przemysłowa to urządzenie zabezpieczające, które służy do monitorowania działań w określonym obszarze. Kamery CCTV są często używane w miejscach publicznych, takich jak sklepy, banki i budynki biurowe. Mogą być również stosowane w domach prywatnych w celu powstrzymania przestępczości i złapania przestępców na gorącym uczynku.

Z czego składa się system CCTV?

System CCTV składa się zazwyczaj z kilku połączonych ze sobą kamer, monitorów i urządzeń rejestrujących. Kamery mogą być stałe lub PTZ (pan-tilt-zoom). Monitory służą do wyświetlania obrazu na żywo z kamer, a urządzenia nagrywające przechowują materiał do późniejszego obejrzenia. Okablowanie CCTV służy do łączenia kamer, monitorów i urządzenia rejestrującego.

W systemach AHD, HDCVI i HDTVI stosujemy kabel koncentryczny lub skrętkę komputerową w systemie monitoringu IP tylko skrętkę komputerową.

Zasilanie kamer CCTV realizujemy najczęściej przez switch POE.

Jakie są rodzaje monitoringu CCTV?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów systemów CCTV, a wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb będzie zależał od konkretnego zastosowania. Niektóre z najbardziej popularnych typów obejmują:

  • Kamery IP: kamery te wykorzystują połączenie internetowe do przesyłania materiału filmowego. Każda kamera posiada własny adres IP, za pomocą którego komunikuje się z rejestratorem.

  • Kamery HDCVI (High Definition Composite Video Interface) jest technologią opracowaną przez firmę Dahua i skierowaną dla obiektów wyposażonych w instalację na kablu koncentrycznym.

  • Kamery AHD  (Analog High Definition) system ten powstał w oparciu o system HDCVI

  • Kamery HD TVI (High Definition Transport Video Interface) to standard opracowany przez firmę HikVision.

Monitoring HDCVI, AHD, HD-TVI to połączenie systemu analogowego w rozdzielczości systemu IP.

Najistotniejszym elementem w tym skrócie jest więc Composite Video, co wskazuje, że wciąż jest to system analogowy. Ta informacja świadczy o tym, że producenci CCTV zwrócili uwagę na dużą ilość istniejących instalacji i problem firm mających kłopoty nie tylko z wymianą sprzętu, ale także z jego modernizacją do nowszych modeli o podwyższonych standardach i wysokiej jakości nagrywania. W przypadku modernizacji systemów, najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem jest zmiana instalacji w celu dostosowania jej do nowego standardu czyli w przypadku

monitoringu IP zastosowanie skrętki komputerowej. Zastosowanie tych nowoczesnych standardów transmisji video pozwala zmodernizować stare instalacje oparte o standard CVBS do wysokich rozdzielczości dochodzących obecnie nawet do 8MP. Popularni producenci tych systemów to Hikvision, Dahua, Kenik, BCS i inni mniej znani.

Rodzaje kamer CCTV

Jakie są różne rodzaje kamer? 

Istnieje wiele różnych typów kamer CCTV dostępnych na rynku, a wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb będzie zależał od konkretnego zastosowania. Niektóre z najbardziej popularnych typów kamer obejmują:

Kamery PTZ: te kamery mogą być sterowane zdalnie, aby obracać, pochylać i przybliżać określony obszar

Kamery typu bullet: są to małe, kompaktowe kamery które można łatwo zamontować

Kamery kopułkowe: te kamery są często używane w miejscach publicznych, ponieważ są trudne do zniszczenia. Często występują w wersjach wandaloodpornych.

Rejestratory CCTV

Jakie są różne rodzaje rejestratorów?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów rejestratorów CCTV, a wybór odpowiedniego dla Twoich potrzeb będzie zależał od konkretnego zastosowania. Niektóre z najbardziej popularnych typów obejmują

DVR (Digital Video Recorders): zapisują one cyfrowy materiał filmowy i mogą być podłączone do sieci

NVR (sieciowe rejestratory wizyjne): zapisują materiał cyfrowy i mogą być podłączone do sieci IP

Hybrydowe rejestratory DVR: zapisują zarówno cyfrowy, jak i analogowy materiał i mogą być podłączone do sieci

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o systemach CCTV i o tym, jak mogą one przynieść korzyści Twojej firmie! Oferujemy montaż CCTV a także bezpłatne konsultacje i możemy pomóc w wyborze odpowiedniego systemu dla Twoich potrzeb. Dziękujemy za przeczytanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *