Monitoring firmy: Jaki monitoring do firmy wybrać?

Monitoring firmy jest ważną częścią każdego biznesu. Może pomóc Ci śledzić swoich pracowników, chronić dane firmy i zapewnić, że Twoi klienci są zadowoleni. Istnieje wiele różnych rodzajów oprogramowania do monitorowania firmy, więc może być trudno zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Twojej firmy. W tym wpisie na blogu omówimy różne rodzaje oprogramowania do monitorowania firmy i pomożemy Ci wybrać odpowiedni dla Twojej firmy!

Jaki monitoring wybrać do firmy?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kamer monitorujących. Każdy typ ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla swojej firmy.

Niektóre z najbardziej popularnych typów kamer monitorujących obejmują:

  • Kamery IP: Kamery te są podłączone do Internetu i mogą być dostępne z dowolnego miejsca w świata. Są idealne dla firm, w których pracownicy pracują zdalnie lub w różnych lokalizacjach. Umożliwiają łatwy monitoring firmy przez internet.
  • Kamery AHD, TVI, HDCVI: kamery te nie są bezpośrednio podłączone do Internetu i dostęp do nich jest możliwy tylko z określonej lokalizacji. Tego typu kamery mogą mieć zdalny dostęp przez internet po podłączeniu do rejestratora hybrydowego który obsługuje złącze internetowe. Jest to zazwyczaj tańsze rozwiązanie i najrozsądniejsze w przypadku wymiany kamer ze starego systemu na nowy.

Odpada nam układanie nowego okablowania które musielibyśmy ułożyć pod monitoring IP.

  • Ukryte kamery: te kamery są ukryte przed wzrokiem i mogą być używane do monitorowania pracowników bez ich wiedzy. Ukryte kamery są nielegalne w naszym kraju, korzystać z nich mogą tylko wydzielone służby państwowe.

Wybierając kamerę monitorującą dla swojej firmy, ważne jest, aby rozważyć rodzaj działalności, którą masz i specyficzne potrzeby firmy. Kamery IP są zazwyczaj droższe niż kamery AHD, ale oferują większą elastyczność. Ukryte kamery są dobrym wyborem dla firm, które chcą monitorować pracowników bez ich wiedzy, ale są nielegalne w naszym kraju. Również niedozwolone jest nagrywanie dźwięku z ukrytych kamer.

Monitoring firmy_Jaki monitoring do firmy wybrać

 

Open this in UX Builder to add and edit content

Jaki monitoring do firmy wybrać?

Wydaje się, że najlepszym i najbardziej przyszłościowym wyborem będą kamery IP, ponieważ oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Posiadają zaawansowane funkcje analizy obrazu, mogą wykrywać pojazdy, osoby, a także rozróżniać twarze w oparciu o sztuczną inteligencję.

Kamery z funkcją POS, po podłączeniu do kasy fiskalnej, pokazują na ekranie wydruki paragonów w czasie rzeczywistym. Kamery z funkcją odczytu numerów rejestracyjnych pojazdów, rejestrują ruch pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z firmy. Są również w stanie otworzyć szlaban na firmowy parking po pozytywnej weryfikacji numeru rejestracyjnego pojazdu.

W sklepie kamery zamontowane bezpośrednio nad kasą odgrywają ważną rolę w sprawach spornych miedzy klientem a sprzedawcą. Na halach produkcyjnych i magazynach kamery często są w stanie zastąpić nadzór nad pracownikami. Często odgrywają też ważną rolę w kontroli jakości na halach produkcyjnych.

Jakiej firmy monitoring wybrać?

Jeżeli chodzi o sam wybór producenta systemu CCTV to w przypadku kamer IP ważne jest

Ażeby same kamery IP i urządzenie rejestrujące były tego samego producenta.

Istnieją bowiem pewne zaawansowane funkcje kamer które będą pracowały poprawnie tylko na sprzęcie tego samego producenta.

Ważne jest też żeby była to firma która jest na rynku od dłuższego czasu i daje długą gwarancję.

W Polsce z tych podstawowych to Hikvision, Dahua, BCS, Kenik, Novus, MWPower.

Z tych droższych to Bosch, Samsung, Ganz, Vivotec, Axis, Sony, Sanyo, Siemens i jeszcze kilka mniej zananych w naszym kraju.

Firmy zakładające monitoring – Czym się kierować przy wyborze

Na pewno kluczowym czynnikiem będzie doświadczenie w branży. Firmy z wieloletnim doświadczeniem będą lepiej zorientowane w specyficznym zastosowaniu kamer w danej branży.

Na pierwszej rozmowie z przedstawicielem danej firmy będziemy mogli sami wyciągnąć wnioski czy firma zna się na swoim fachu proponując nam ciekawe i trafne rozwiązania odpowiednie dla naszej branży.

Ważna jest też znajomość aspektów prawnych takiego montażu.

Monitoring w firmie przepisy

Monitoring w firmie może być prowadzony jedynie za zgodą osoby nim objętej. Zgodnie z art. 81 ustawy o ochronie danych osobowych monitoring w firmie może być prowadzony jedynie w celu:

– ochrona bezpieczeństwa osób i mienia,

– zapobiegania przestępstwom,

– dbania o porządek i higienę w firmie

Pamiętajcie, żeby przed rozpoczęciem monitoringu w firmie zasięgnąć porady prawnej, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Monitoring w firmie zgoda pracownika

Należy pamiętać, że montaż monitoringu w firmie jest dozwolony tylko wówczas, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Zgoda ta powinna być dobrowolna i odnosić się do konkretnego celu, któremu ma służyć monitoring. Pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi wszelkich niezbędnych informacji na temat monitoringu, w tym celu jego prowadzenie oraz osobach, które będą miały dostęp do danych zebranych przez monitoring.

Monitoring w firmie informacja dla pracowników.

Przy zatrudnianiu nowych pracowników powinniśmy umieścić odpowiedni punkt informujący w umowie do zaakceptowania przez nowego pracownika.

Monitoring w firmie a dane osobowe

Przepisy o ochronie danych osobowych nakładają na pracodawców obowiązek informowania pracowników, że ich dane mogą być monitorowane. Monitoring jest dopuszczalny jedynie wówczas, gdy przetwarzanie danych osobowych jest konieczne i proporcjonalne do osiągnięcia konkretnego celu. Ponadto, dane zebrane dzięki monitorowi mogą być przechowywane tylko przez okres niezbędny do osiągnięcia celu ich zebrania.

Kiedy monitoring w firmie jest nielegalny?

Monitoring w firmie jest nielegalny wówczas, gdy działa na szkodę pracownika lub jest naruszeniem jego prywatności. Przykładem takiego działania mobyć nagrywaniem rozmów pracowników bez ich wiedzy i zgody. Przykładem naruszenia prywatności może być udostępnienie danych zebranych dzięki monitoringowi osób trzecich bez zgody pracownika

Podsumowując, monitoring w firmie jest dopuszczalny tylko wówczas, gdy jest na konieczny, proporcjonalnie do osiągnięcia konkretnego celu. Przed rozpoczęciem monitoringu należy zasięgnąć porady prawnej, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Podsumowując, monitoring w firmie jest dziś nieodłącznym elementem bezpieczeństwa. Jeżeli Twoja firma nie posiada już monitoringu, koniecznie zastanów się nad jego zainstalowaniem. W dzisiejszych czasach to inwestycja, która może się szybko zwrócić i przynieść wymierne korzyści.

Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci jaki system CCTV będzie dla Ciebie odpowiedni oraz pomożemy w jego montażu.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Zobacz nasze polecane bezprzewodowe kamery Wi-Fi na 2023 rok!

Sprawdź nasz ranking kamer zewnętrznych i wybierz najlepszą dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *