Kradzieże sprzętu elektronicznego coraz częstsze. Zobacz, jak się przed nimi chronić

Kradzieże sprzętu elektronicznego

Artykuł Sponsorowany

Kradzież sprzętu elektronicznego oznacza nie tylko konsekwencje materialne, ale często również utratę ważnych zasobów. To mogą być zarówno dane osobowe, jak i te związane z działalnością zawodową. Jak skutecznie chronić się przed takimi zagrożeniami i ich skutkami?

Chroń swoje dane

Strata komputera czy smartfona to nie tylko szkoda materialna, ale także ryzyko, że dane zgromadzone na urządzeniach przedostaną się w ręce niepowołanych osób. Często bywa to nawet bardziej dotkliwe niż samo utracenie sprzętu i konieczność zakupu nowego.

Dlatego pamiętaj o tym, by Twoje dane były dobrze chronione. Dostęp do laptopa, tabletu czy telefonu musi być zabezpieczony pinem lub hasłem (i nie, kod 1234 lub 9999 nie wystarczy). To absolutna podstawa. Jeśli na urządzeniach korzystasz z ważnych aplikacji, na przykład bankowych czy finansowych, one także muszą być właściwie zabezpieczone. Wykorzystaj weryfikację dwuetapową (czyli na przykład pin + SMS lub dane biometryczne). Możesz ją zastosować także do logowania się na konto Google lub inne, które masz.

Szczególną uwagę poświęć zabezpieczeniu narzędzi, których używasz w celach służbowych. Dokumenty przechowuj w chmurze chronionej kluczem dostępu – nie zapisuj ich w pamięci urządzenia. To ważne, szczególnie jeśli zawierają one dane osobowe kontrahentów lub pracowników. Weź pod uwagę, że w przypadku kradzieży Twojego laptopa i zaistnienia ryzyka wypływu danych, firma musi podjąć bardzo zaawansowane kroki wynikające z ustawy o RODO.

Nie zapominaj także o tworzeniu kopii zapasowych ważnych dla Ciebie zasobów. Najlepiej przechowywać ją w narzędziach chmurowych. Wówczas będziesz miał do niej dostęp z innych urządzeń.

Strata sprzętu to oczywiście duży problem. Jednak znacznie większym może okazać się utracenie dostępu do danych lub ich trafienie do niepowołanych osób. Zadbaj o zabezpieczenia – to nie jest trudne, a zwykle również zupełnie darmowe.

Zadbaj o monitoring

Jeśli obawiasz się ryzyka włamania do domu lub biura, zamontuj instalację monitoringu. Obecnie masz do wyboru bardzo szeroką gamę nowoczesnych systemów o różnych funkcjonalnościach. Takie narzędzia dają potrójną korzyść:

  • ułatwiają wykrycie przestępcy na podstawie zgromadzonego materiału wideo,

  • usprawniają otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela i mogą wpływać na obniżenie ceny polisy (lepsze zabezpieczenia to niższe ryzyko szkody, więc tańsze ubezpieczenie),

  • działają prewencyjnie – domy bez kamer są łatwiejszym łupem dla włamywaczy.

Warto postawić na system monitoringu szczególnie w biurze, w którym znajduje się sporo cennego sprzętu elektronicznego. Zwróć uwagę, że kradzież kilku laptopów, drukarki i projektora to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie urządzenia są niewielkie, dlatego stosunkowo łatwo wynieść je z biura, pozostając niezauważonym. Dobrej jakości kamery przede wszystkim zniechęcą amatorów cudzej własności, ale także mogą pomóc w odzyskaniu sprzętu.

Ubezpiecz się!

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego niestety nie uchroni Cię przed jego kradzieżą. Będzie stanowiło jednak nieocenioną pomoc, jeśli to takiego zdarzenia już dojdzie. Więcej o tym, jak wybrać taką polisę, przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-sprzetu-elektronicznego.

Ubezpieczenie elektroniki warto mieć nie tylko, jeśli chcesz ochronić swoje biuro. Nie jest to również opcja wyłącznie dla geeków, którzy korzystają ze sprzętu z najwyższej półki. To polisa, która może się przydać każdemu. W końcu rzadko się zdarza, by w domu nie znajdowało się choć kilka urządzeń tego typu. Co więcej, niektóre ubezpieczenia obejmują również zdarzenia, do których doszło poza miejscem zamieszkania.

Co można objąć polisą? Definicja sprzętu elektronicznego podaje, że są to urządzenia, których prawidłowe działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych. To oznacza, że ubezpieczenie zadziała w razie kradzieży:

  • komputera (także laptopa),

  • monitora,

  • sprzętu nagłaśniającego,

  • telewizora,

  • telefonu,

  • lodówki,

  • pralki,

Trzy ostatnie pozycje mogą nieco dziwić, ale takie urządzenia spełniają definicją sprzętu elektronicznego, więc również mogą być objęte polisą.

Jak ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

Podstawą jest na pewno polisa mieszkaniowa (można nią objąć również biuro). Ważne jest jednak to, aby znalazło się w niej rozszerzenie o ruchomości domowe (mienie ruchome). Pamiętaj, że podstawowy wariant ubezpieczenia domu zwykle obejmuje tylko mury (ściany, dach, fundamenty), często także elementy stałe (na przykład drzwi czy meble w zabudowie). Aby polisa chroniła elektronikę, musi obejmować również elementy ruchome. Wyjątkiem są urządzenia wbudowane, czyli na przykład lodówka czy zmywarka.

Co ważne, polisa mieszkaniowa może również objąć urządzenia elektroniczne znajdujące się poza przestrzenią mieszkalną, czyli na przykład w:

  • piwnicy,

  • garażu,

  • budynku gospodarczym,

  • domku letniskowym.

Żeby zyskać taką ochronę, trzeba wybrać odpowiednie rozszerzenie.

Możesz również ubezpieczyć elektronikę na czas podróży, kupując polisę turystyczną. Obejmuje ona także sprzęt elektroniczny lub zawartość bagażu.

Ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb znajdziesz i kupisz online na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Zrobisz to wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *