Jaki system monitoringu wybrać do domu? – Poradnik

Jaki system monitoringu wybrać do domu

Jakie miejsca chcemy obserwować i ile kamer musimy zainstalować?

Z praktyki instalacyjnej wiemy, że najpierw musimy zdecydować, co chcemy widzieć i ile kamer musimy z tego powodu zainstalować.

Warto wiedzieć że najczęściej wykorzystywane są kamery o kącie widzenia około 90 stopni w poziomie. Są to najczęściej kamery z obiektywem o ogniskowej 2,8 do 4 mm. Drugim najczęściej stosowanym rodzajem kamer są kamery z obiektywem regulowanym zwykle w zakresie od 2,7 do 12 mm lub podobnym. Co daje nam w zasadzie kąt widzenia od trzydziestu kilku do ponad sto stopni kąta widzenia poziomego. W zasadzie ten element ma kluczowe znaczenie przy doborze ilości kamer do obserwacji wokół domu. Odpowiednie wykorzystanie tego parametru zadecyduje nam o tym ile kosztuje ostatecznie montaż całej instalacji monitoringu.

Open this in UX Builder to add and edit content

Jaki system monitoringu wybierzemy?

Następnie możemy skupić się na wyborze konkretnego systemu – monitoringu bezprzewodowego lub klasycznego z okablowaniem. Monitoring bezprzewodowy wifi jest dobrym rozwiązaniem dla domów, w których trudno jest zainstalować kable, ponieważ jest łatwiejszy w montażu i nie wymaga wiercenia. Kamery przewodowe są bardziej elastyczne i lepsze pod względem jakości obrazu; dają zdecydowanie więcej możliwości wyboru parametrów. Musimy też pamiętać, że jeśli nie zdecydujemy się na kamery bezprzewodowe zasilane z wbudowanych akumulatorów, musimy zasilać je z najbliższego gniazdka.

Kolejnym ważnym krokiem przy monitoringu domowym jest wybór sprzętu, który powinien być dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Będziemy potrzebowali urządzenia, które nagrywa i przechowuje nagrania, a także odpowiednich kamer. Musimy wybrać odpowiedni rejestrator do obsługi systemu, zależnie od tego, czy będą to kamery IP, analogowe 4 w 1 czy bezprzewodowe kamery IP.

Jak szczegółowy musi być obraz?

Rejestrator musi obsługiwać obrazy w rozdzielczości, którą generują kamery.

Podstawowa, najczęściej stosowana rozdzielczość to 1920x1080px lub FullHD.

Jeśli jednak zależy Ci na jakości obrazu, lepiej zamontować kamery o rozdzielczości 5MPx, co daje 2,5 razy więcej informacji w samym obrazie.

Różnice w samym obrazie bez problemu dostrzeżemy już na pierwszy rzut oka. Trzeba też pamiętać że w przypadku monitoringu domu będzie to głównie monitoring zewnętrzny co przekłada się na wyższe wymagania w stosunku do parametrów samych kamer. Najlepiej w takich warunkach poradzi sobie kamera IP, ponieważ ma największe możliwości konfiguracji parametrów pracy.

Oczywiście niezbędnym elementem składowym takiej kamery zewnętrznej musi być dobre podświetlenie nocne i odporność na warunki zewnętrzne np. IP67.

Jeżeli kamery będą stosunkowo nisko zamontowane to warto zamontować kamery w obudowach wandaloodpornych np. IK10.

 

Open this in UX Builder to add and edit content

Jak długi okres zapisu materiału jest dla nas istotny?

Kolejnym ważnym elementem całości jest również rozmiar dysku. Jego rozmiar dobieramy w zależności od okresu nagrań, które chcemy przeglądać.

W tym przypadku najłatwiejszym sposobem jest użycie kalkulatora pojemności dysku dostępnego na wielu stronach internetowych poświęconych tej tematyce. Wystarczy, że określisz, ile kamer chcesz zainstalować, w jakiej rozdzielczości, ile klatek powinna generować każda kamera (sugeruję 10-15), jaki czas zapisu chcemy uzyskać oraz jaki kodek będziemy stosować. Ten ostatni parametr zależy głównie od jakości samych kamer; słabszy sprzęt często obsługuje tylko kodek H.264, podczas gdy bardziej zaawansowany sprzęt często obsługuje kodek H.265 ze swoimi implementacjami. Po podaniu tych danych aplikacja poda nam rozmiar dysku, który ma zapewnić te parametry. Wartość ta będzie oczywiście tylko przybliżeniem, bo w praktyce wpływają na nią też inne parametry. Należy też pamiętać że do video-rejestratorów nadają się tylko specjalne dyski do zapisu ciągłego.

Warto również zasięgnąć porady profesjonalnego instalatora lub konsultanta technicznego, który może pomóc w doborze optymalnego systemu monitoringu. Często też lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie montażu kamer profesjonalnej firmie zajmującej się systemami CCTV na co dzień.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj systemu monitoringu wybierzesz, ważne jest, aby upewnić się, że jest on funkcjonalny i skuteczny. Pamiętaj, że dobry system monitoringu może zapewnić Ci spokój ducha, wiedząc, że Twój dom i mienie są bezpieczne. Z odpowiednim systemem, możesz być pewien, że zawsze masz kontrolę

Podsumowując, wybór odpowiedniego systemu monitorowania dla Twojego domu wymaga dokładnego rozważenia. Weź pod uwagę takie czynniki jak łatwość instalacji, jakość obrazu, wielkość dysku HDD, a także funkcje kamer. Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli nie jesteś pewien, który system wybrać i upewnij się, że jest on skonfigurowany prawidłowo dla maksymalnej skuteczności.

Powodzenia w wyborze odpowiedniego systemu monitoringu dla Twojego domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *