18 najczęściej zadawanych pytań o monitoring

18 najczęściej zadawanych pytań o monitoring

1. Ile kosztuje instalacja monitoringu?

Kamery – 4 sztuki – 700 do 4000 zł netto
Rejestrator – 1 sztuka – 250 do 700 zł netto
Dysk twardy – 1 sztuka – 200 do 400 zł netto
Switch POE– 1 sztuka – 150 do 250 zł netto
Kabel UTP do kamer – około 150 zł netto
Montaż – od 700 do 1500 zł netto
Cena całego zestawu waha się więc od około 2100 do 7000 zł.

Podany cennik dotyczy standardowych zestawów monitoringu dla domu lub małej firmy. Zestaw do instalacji w sklepach jest zazwyczaj bardziej rozbudowany, ze względu na konieczność monitorowania większego obszaru ze znacznie większą szczegółowością.

W przypadku monitoringu sklepu uzasadnione jest zastosowanie większej liczby kamer, nawet kosztem ich rozdzielczości.

Open this in UX Builder to add and edit content

2. Jaka rozdzielczość kamer będzie dla mnie odpowiednia?

W przypadkach, gdy mamy do obserwacji duży obszar dla naszych kamer, lepiej sprawdzą się kamery o wysokiej rozdzielczości. Mogą być one również niezbędne przy niewielkich odległościach. Na przykład kamera ustawiona na kasie fiskalnej musi mieć jak najwyższą rozdzielczość i dodatkowo funkcję skanowania progresywnego. Wysoka rozdzielczość pomoże odczytać wartości banknotów czy nawet numery seryjne, natomiast skanowanie progresywne da nam bardzo wyraźny stopklatkę..

Innym zastosowaniem kamer wysokiej rozdzielczości jest system rozpoznawanie twarzy. Wysoka rozdzielczość jest również niezbędna w kamerach FishEye, czyli kamerach o kącie widzenia 360 stopni. Ponieważ wysoka rozdzielczość np. 12 MPx jest dzielona równo na całą szerokość 360 stopni, a nie jak w standardowych kamerach na 100 stopni kątowych lub mniej w poziomie.

Kamery o niższej rozdzielczości, np. 1080p mogą być stosowane do podglądu zdarzeń z niewielkiej odległości (zwykle w biurach, hotelach, szpitalach) lub do ogólnego oglądu sytuacji na zewnątrz chronionego budynku.
Szczególnie, gdy wspomagają ją jeszcze kamery PTZ z dużym zoomem.

3. Czy kamera będzie współpracować z domofonem?

Tak, kamera może współpracować z wideodomofonem.
W przypadku wideodomofonów analogowych musi to być kamera analogowa.
Natomiast jeśli masz wideodomofon IP, to po pierwsze musi to być kamera IP.
A po drugie, w wielu przypadkach musi to być kamera tego samego
producenta.

Open this in UX Builder to add and edit content

4. Czy kamera powinna nagrywać ciągle czy tylko kiedy wykryje ruch?

Zależy to od obiektu, na którym pracuje kamera.

W przypadku obiektów takich jak sklep, magazyn, zakład produkcyjny i tym podobne, warto przy ustawianiu harmonogramu ustawić nagrywanie ciągłe w godzinach pracy oraz nagrywanie wyzwalane detekcją ruchu po godzinach pracy. Takie ustawienia ułatwiają nam przegląd materiału w nagraniach nocnych oraz chronią nas w ciągu dnia przed błędami detekcji ruchu. Może się bowiem zdarzyć, że gdzieś w odległym planie dzieje się coś ważnego i detekcja ruchu może nie zarejestrować tego zdarzenia ze względu na ograniczoną czułość detekcji ruchu. Są też kamery, które będą reagować tylko na wykrycie pojazdów lub osób.

5. Czy kamera może służyć zamiast alarmu?

Jak na razie nie jest to idealne rozwiązanie. Niektóre kamery wyposażone są w wyjście alarmowe, które może być wyzwalane przez różnego rodzaju zdarzenia, takie jak wtargnięcie na teren, przekroczenie linii, zniknięcie obiektu, wykrycie pojazdu lub osoby i wiele innych zdarzeń.

Jednak nawet jeśli kamera nie posiada takiego wyjścia alarmowego, to wiele bardziej zaawansowanych rejestratorów je posiada. Są też rejestratory z wejściami na czujniki ruchu, czyli takie, jakie stosujemy w alarmach.

Wykrycie ruchu na czujniku może uruchomić nagrywanie z kamery przypisanej do czujnika i ewentualnie uruchomić wyjście alarmowe, na którym można zainstalować syrenę lub inne urządzenie powiadamiające.

6. Czy Kamera może odstraszać głosowo?

Tak, kamera może być odstraszaczem głosowym, a nawet wizualnym.
Przykładem mogą być kamery TIOC firmy Dahua. Taka kamera po wykryciu zaprogramowanego zjawiska może ostrzegać głosowo lub uruchamiając alarm akustyczno-optyczny o sile 110 dB.

7. Czy kamery są widoczne w nocy? Czy świecą?

Kamery wyposażone w aktywne oświetlenie podczerwone czyli kamery z oświetleniem nocnym IR są widoczne w nocy.
Widoczność tych kamer jest uzależniona od siły reflektora i pasma podczerwieni. Przykładowo kamery z oświetlaczem pracującym w paśmie 850 nm są bardziej widoczne ale mają daleki zasięg z kolei oświetlacze pracujące na paśmie 940 nm są prawie wcale nie widoczne za to ich zasięg jest znacznie mniejszy.

Kamery z podświetleniem światłem białym, czyli takie, które widzą w kolorze w nocy, są już bardzo widoczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kamer, które normalnie pracują w podczerwieni i dopiero po wykryciu ruchu lub innego zdarzenia uruchamiają światło białe zapewniając nam znacznie więcej szczegółów przy kolorowym obrazie.

8. Czy kamery bezprzewodowe/WiFi działają bez okablowania?

Tak, tylko nie jest to do końca prawda. Jednak typowa kamera bezprzewodowa potrzebuje źródła zasilania, więc musimy ułożyć jeden kabel z napięciem zasilającym z najbliższego źródła napięcia. Oszczędza nam to prowadzenia kabli do samego rejestratora.

Są też kamery z własnymi akumulatorami, a nawet dodatkowo wyposażone w panel fotowoltaiczny.

9. Czy kamera może działać na akumulator?

Jak pisałem wyżej, są kamery, które dzięki zaawansowanym systemom oszczędzania energii mogą pracować na akumulatorze nawet przez około 270 dni.

Jest to jednak wynik wielu kompromisów związanych z ograniczoną pracą w nocy i pracą tylko po wykryciu ruchu lub zmniejszoną rozdzielczością.

10. Ile kamer na konkretnym obiekcie + przykłady

Przykładowy montaż kamer wysokiej rozdzielczości 4k na budynku typu bliźniak, jeden segment.

Zastosowano switch gigabitowy 8 portowy w którym wolne porty wykorzystano dla gniazd internetowych RJ45 w salonie, gabinecie i pokoju dziecięcym

Rejestrator IP 4K NVR DS.-7604NI-K1 1 szt
Dysk HDD WD40PURZ 1 szt
Kamera Hikvision DS.-2CD2383G2-IU(2,8mm)(Black) 3 szt
Adapter do kamer Hikvision 3 szt
Switch POE Pulsar SG108 1 szt
Szafa Rack 4U 1 szt
Listwa zasilająca 6 gniazd 1 szt

Open this in UX Builder to add and edit content

Przykład montażu kamer na zakładzie produkcyjnym. Zastosowano dwa mosty radiowe wysokiej częstotliwości Mikrotik Cube 60GHz odpornych na zakłócenia przemysłowe w celu połączenia ze sobą trzech budynków.

Dodatkowo zastosowano 6 kamer bardzo wysokiej czułości z aktywnym systemem ostrzegania akustyczno-optycznym Dahua TIOC.

Rejestrator IP Kenik KG-NVR60832 1 szt
Kamera IP Kenik KG-430TP-E 10 szt
Kamera IP KENIK KG-430DP-E 12 szt
Kamera IP KENIK KG-5260DZAS-IL-G2 5 szt
Kamera IP KENIK KG-5260TZAS-IL 2 szt
Kamera TIOC 3W1 DAHUA IPC-HDW3549H-AS-PV-0280B 1 szt
Kamera IP TIOC 2.0 DAHUA IPC-HFW3549T1-AS-PV-0280B-S3 5 szt
Switch POE GETFORT 8FE x POE + 2GE UPLINK 120W POE+ 4 szt
Dysk SEAGATE SkyHawk AI ST8000VE001 8TB 2 szt
Routerboard MIKROTIK Cube Lite60 (RBCube-60ad) 4 szt
Szafa RACK GETFORT 19 CALI 6U 600X450 WISZĄCA 1 szt
Obudowa METALOWA TPR-3 4 szt

11. Czy kamery kopułkowe to to samo co kamery obrotowe?

Nie, to nie jest to samo. Kamery kopułowe mogą być przede wszystkim kamerami stacjonarnymi, a tylko w niektórych przypadkach występują wersje z obrotowym mechanizmem kamery. Innym rozwiązaniem jest tzw. kamera Fisheye, czyli kamera montowana na suficie, która rejestruje wszystko dookoła w promieniu 360 stopni.

Dzięki algorytmom zaimplementowanym w takiej kamerze, mogą one odtwarzać obraz tak, jakby to była kamera obrotowa.

12. Jak długo ma być przechowywany materiał?

Zależy to od specyfiki obiektu, w którym będzie pracował system monitoringu.

Są obiekty, które mają określony minimalny czas rejestracji, który zawarty jest w odrębnych przepisach lub wymaganiach inwestora. Jeśli chodzi o pozostałe przypadki to jest to podyktowane względami praktycznymi.

Ale minimalny czas nagrań powinien w wielu wypadkach wynosić co najmniej 2 tygodnie. Od nas samych jednak zależy jakie są nasze potrzeby. Należy jednak mieć na uwadze ustawę o RODO która mówi o jak najkrótszym możliwym czasie przechowywaniu materiałów wideo z miejsc w których nagrywaliśmy osoby lub zdarzenia postronne.

13. Czy dysk trzeba wymieniać po wykorzystaniu całej pamięci?

Jeżeli nie ma takich zaleceń to możemy pozwolić aby system monitoringu nadgrywał nam nowy materiał na najstarszych w czasie nagraniach tworząc swego rodzaju zapętlenie nagrań.

14. Jak wygląda montaż?

Instalacja standardowego systemu monitoringu wizyjnego rozpoczyna się od ułożenia okablowania pomiędzy rejestratorem a poszczególnymi kamerami, w miejscach określonych na etapie projektu.

Sposób prowadzenia okablowania zależy głównie od możliwości, jakie daje sam budynek. Jeśli budynek jest w budowie lub przechodzi generalny remont, przewody zostaną zakryte tynkiem.

Jeśli jest to budynek, który jest obecnie użytkowany, zazwyczaj musimy ułożyć okablowanie w korytach kablowych lub rurkach instalacyjnych. Często do tego celu możemy częściowo wykorzystać istniejącą instalację koryt kablowych, jeśli taka  istnieje.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie kamer oraz urządzenia rejestrującego.
Ostatnim etapem jest regulacja kamer i konfiguracja rejestratora.

15. Czy będę mógł oglądać kamery na smartfonie?

Jeśli system monitoringu ma dostęp do Internetu, możliwy jest dostęp do monitoringu za pomocą smartfona. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii chmury producenta rejestratora lub kamery. Daje nam to możliwość przeglądania i odtwarzania nagrań z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu na smartfonie, przez GSM lub WiFi.

16. Czy mogę oglądać obraz z kamer na klawiaturze systemu alarmowego?

Na rynku są dostępne systemy alarmowe które dają nam możliwość oglądania obrazu z kamer w czasie rzeczywistym na klawiaturze ekranowej system alarmowego. Najpopularniejszy system alarmowy który obsługuje taką funkcję jest Satel i klawiatura w wersji INT-TSI. Należy tylko pamiętać aby doprowadzić do klawiatury dodatkowy kabel internetowy z routera.

17. Czy mogę oglądać obraz z kamer ze swojego  komputera?

Obraz z kamer można oglądać na laptopie lub komputerze stacjonarnym za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji pod Windows lub MacOS. Wystarczy mieć skonfigurowane i aktywne połączenie internetowe na rejestratorze monitoringu oraz na komputerze..

18. Czy monitoring może mnie poinformować jeżeli ktoś wejdzie na teren mojej posesji podczas mojej nieobecności?

Istnieją systemy oparte na sztucznej inteligencji, które potrafią rozpoznawać kształty i obrazy. W tym przypadku system może rozpoznać osobę lub pojazd i wysłać nam powiadomienie PUSH lub powiadomienie mailowe.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Zobacz nasze polecane bezprzewodowe kamery Wi-Fi na 2023 rok!

Sprawdź nasz ranking kamer zewnętrznych i wybierz najlepszą dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *