ANPRS – Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych

Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych

ANPR to inteligentny system wykorzystujący optyczne rozpoznawanie znaków na obrazach do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów. Może być stosowana z odległości i nie wymaga kontaktu ani interakcji z samym pojazdem. Dzięki temu jest to skuteczne narzędzie do egzekwowania prawa i celów bezpieczeństwa, takich jak wykrywanie skradzionych pojazdów lub śledzenie ruchy podejrzanych przestępców.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak te kamery, które robią ci zdjęcie, gdy przejeżdżasz przez punkt poboru opłat, wiedzą dokładnie, kim jesteś? To wszystko dzięki technologii automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ALPR). Ten artykuł wyjaśni jak działają systemy ALPR, jak odczytać tablice rejestracyjne z nagrania i dlaczego technologia ta staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie.

Open this in UX Builder to add and edit content

Co to jest ANPRS czyli Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych?

ANPRS (Automatic Number Plate Recognition System) to technologia, która wykorzystuje optyczne rozpoznawanie znaków na obrazach do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów. Może być stosowana z odległości i nie wymaga kontaktu ani interakcji z samym pojazdem. Dzięki temu jest to skuteczne narzędzie do egzekwowania prawa i celów bezpieczeństwa, takich jak wykrywanie skradzionych pojazdów lub śledzenie ruchy podejrzanych przestępców.

Open this in UX Builder to add and edit content

Jak działa ANPR?

Systemy Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych zazwyczaj składa się z kamery IP, procesora i oprogramowania, które potrafi odczytać numery tablic rejestracyjnych. Kamera robi zdjęcia przejeżdżających pojazdów, a procesor wykorzystuje optyczne rozpoznawanie znaków, aby przekształcić obrazy w tekst. Oprogramowanie porównuje następnie numer tablicy rejestracyjnej z bazą danych znanych pojazdów, takich jak baza danych skradzionych pojazdów. Jeśli istnieje zgodność, system może wygenerować alarm lub zapisać zdarzenie do odpowiedniego zbioru.

Istnieją pewne wady systemu ALPR

Pomimo wielu zalet systemów ALPR, istnieją pewne wady, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład, systemy te mogą być drogie w instalacji i utrzymaniu. Ponadto wymagają one pewnej ilości mocy obliczeniowej, co może sprawić, że będą wolno reagować. Wreszcie, mogą one generować fałszywe wyniki, co może prowadzić do zatrzymania i przesłuchania przez policję niewinnych osób. Kamera wymaga maksymalnie 30 stopni kąta widzenia i ważne jest aby była zainstalowana stosunkowo nisko. Nie istnieje też w wersji kamery wifi. Jeśli chcemy wykonać montaż monitoringu ANPR w wersji monitoringu bezprzewodowego to musimy zastosować most WIFI lub Access Point.

Pomimo tych wad, systemy ALPR oferują szereg korzyści, które czynią z nich atrakcyjną opcję dla organów ścigania i celów bezpieczeństwa. W miarę jak systemy te będą stawały się coraz powszechniejsze i bardziej zaawansowane, prawdopodobnie będą odgrywały coraz większą rolę w bezpieczeństwie publicznym.

Co zawiera skuteczny system rozpoznawania tablic rejestracyjnych?

Istnieje kilka kluczowych elementów, które składają się na skuteczny system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Po pierwsze, potrzebna jest wysokiej jakości kamera IP, która może robić wyraźne zdjęcia tablic rejestracyjnych z dużej odległości. Po drugie, potrzebny jest procesor, który szybko przetwarza obrazy na tekst. Po trzecie, potrzebne jest oprogramowanie, które potrafi porównać numer tablicy rejestracyjnej z bazą danych.

Jak działa system rozpoznawania tablic (LPR / ANPR)?

System rozpoznawania tablic rejestracyjnych (LPR / ANPR) to technologia, która wykorzystuje optyczne rozpoznawanie znaków do odczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów. System obejmuje kamerę, procesor i oprogramowanie, które może odczytać numery tablic rejestracyjnych. Kamera robi zdjęcia przejeżdżających pojazdów, a procesor wykorzystuje optyczne rozpoznawanie znaków do przekształcenia obrazów w tekst. Oprogramowanie następnie porównuje numer tablicy rejestracyjnej z bazą danych znanych pojazdów. W przypadku zgodności, system może wygenerować alarm.

Funkcje systemu ANPR

Systemy ANPR stają się coraz bardziej powszechne na całym świecie, ponieważ oferują szereg zalet w stosunku do tradycyjnych metod odczytu tablic rejestracyjnych. Na przykład, mogą być używane we wszystkich warunków atmosferycznych i nie wymagają fizycznego połączenia z pojazdem. Ponadto mogą być wykorzystywane do śledzenia ruchu wielu pojazdów jednocześnie, co nie jest możliwe w przypadku ręcznego odczytu tablic rejestracyjnych. Wreszcie, można je zintegrować z innymi systemami, takimi jak systemy śledzenia GPS, aby zapewnić jeszcze więcej informacji o miejscu pobytu pojazdu.

Open this in UX Builder to add and edit content

Gdzie zastosować kamerę do odczytu tablic rejestracyjnych?

Istnieje wiele miejsc, w których można zastosować kamery do odczytu tablic rejestracyjnych, takich jak

– Parkingi

– Budki poboru opłat

– Przejścia graniczne

– Punkty kontrolne organów ścigania

– Bramy bezpieczeństwa

– Lotnisk

– Autostrad

Monitoring osiedlowy

– Monitoring miejski

Monitoring magazynu

Wachlarz zastosowań jest naprawdę ogromny. Wymieniłem tylko kilka najpopularniejszych zastosowań. Kamery CCTV LPR/ANPR działają tylko w systemie monitoringu IP. Należy to wziążć pod uwagę przy projektowaniu monitoringu CCTV.

Kamery Dahua ANPR

Najważniejsze cechy:

KAMERA IP DAHUA ITC237-PW6M-IRLZF1050-B

Kamera ANPR z dostępem dalekiego zasięgu

Czujnik obrazu GS-CMOS

Rozdzielczość: 1920 x 1080 – 2mpx

Obiektyw: 10-50 mm motozoom

Standardy kompresji wideo: H.265 / H.264M / H.264H / H.264B / MJPEG Zintegrowana konstrukcja, IP67

Opis:

Obiektyw motozoom WDR – 96 dB

– Szeroki zakres dynamiki oświetlenia3D

– DNR

– Cyfrowa redukcja szumu w obrazie

Wbudowany silnik LPR Deep learningANR

– Zapis obrazu na karcie przy braku łączności z rejestratorem (awaria sieci) oraz późniejsza synchronizacja

Analiza obrazu : Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie typu pojazdu, logo pojazdu, detekcja pojazdów bez tablicy rejestracyjnej, nakładanie na obraz czasu, adresu (pozycja kanału), pas ruchu (numer/kierunek), tablica (numer i kolor), pojazd (prędkość, kolor, typ)ICR – Mechaniczny filtr podczerwieniTryb dzień/noc (color/b&w/auto)

KAMERA IP DAHUA ITC437-PW6M-IZ-GN

Kamera IP Dahua ITC437-PW6M-IZ-GN jest w stosunku do poprzedniej kamery wersją o wyższej rozdzielczości.

Kamera ANPR, przetwornik 1/1.8” CMOS, Maksymalna rozdzielczość 2688 × 1520@25 fps, obiektyw moto-zoom 10mm–50mm, WDR (96 dB), 6 IR LED do 30m, funkcje inteligentne: LPR, kolor, typ, logo, cechy kierowcy i pasażera, IP67

Kamery Kenik ANPR

KAMERA IP KENIK KG-2050TZS-IPR

Najważniejsze cechy:

Rozdzielczość 2MPX (1920×1080) przy 25kl/s

Przetwornik 1/2″ Sony Super STARVIS IMX385

Kompresja H.265+/H.264+

WDR (120dB), dzień/noc (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC

Obiektyw 3.6-11mm (motozoom)

Reflektor Smart IR do 50m

Diody LED światła białego Smart Light

Czytnik kart MicroSD do 128GB

Rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów LPR

Inteligentna analiza obrazu IVS (wykrycie intruza w obszarze, przekroczenie linii, opuszczenie obszaru, wejście w obszar, szybko ruch, zniknięcie przedmiotu, pozostawienie przedmiotu, detekcja zgromadzenia, detekcja parkowania, detekcja twarzy, detekcja wałęsania się, detekcja dźwięku, wykrycie rozmycia i zmiany sceny, statystyki przekroczenia linii)

Funkcja Defog,ROI

3 strumienie

Nagrywanie bezpośrednio na serwerze NAS

Wejście/wyjście alarmowe

Wejście/wyjście audio

Wyjście testowe BNC

Dualne zasilanie 12V DC / PoE (802.3af)

Obudowa o klasie szczelności IP66

Wspiera standard ONVIF 2.6

Podgląd mobilny na smartfonie (Android, iPhone)

Darmowe oprogramowanie w języku polskim do rejestracji na komputerze

Kamera IP Kenik idealnie sprawdzi się w systemach monitoringu wymagających najwyższej jakości obrazu. Zastosowany w niej duży przetwornik 1/2″ 2MPX oraz zaawansowana kompresja H.265+ zapewnia rozpoznanie wielu szczegółów zarówno w dzień jak i w nocy. Nowoczesny reflektor podczerwieni z diodami SMD sprawia, że obszar jest w pełni doświetlony przy panującej całkowitej ciemności otoczenia. Co więcej użytkownik może skorzystać z inteligentnej analizy obrazu dla zwiększenia bezpieczeństwa chronionego obiektu co może mieć zastosowanie w monitoringu domu, monitoringu sklepu, monitoring magazynu i innych rodzajów obiektów. Wiele innych funkcjonalności tj. DEFOG,ROI, sprzętowy WDR dba o to, aby obraz był jak najbardziej wyraźny, bez zniekształceń oraz pozwolił na identyfikację osób czy też przedmiotów. W dodatku kamera może pracować w chmurze, a połączenie jest niezwykle proste. Użytkownik z dowolnego miejsca na świecie przy użyciu swojego smartfona może sprawdzić co się dzieje w monitorowanym obiekcie. Zastosowano obiektyw motozoom o ogniskowej 3.6-11mm, który pozwala na zdalną regulację przybliżenia i zmiany kąta widzenia kamery w zależności od obserwowanego obiektu. Duża zaletą na pewno jest również obsługa serwerów NAS i możliwość bezpośredniej rejestracji obrazu wideo na dysku sieciowym. Kamera wykrywa pojazdy poruszające się prędkością do 30 km/h w odległości od 5 do 10 m.

Kamery Hikvision ANPR

Kamery LPR (License Plate Recognition) firmy Hikvision zostały zaprojektowane do przechwytywania tablic rejestracyjnych pojazdów w różnych warunkach oświetleniowych, w dzień i w nocy. Kamery wykorzystują zaawansowane algorytmy do poprawy obrazów tablic rejestracyjnych i zwiększenia dokładności rozpoznawania.

Technologia LPR pozwala na bezproblemową identyfikację pojazdów poruszających się z dużą prędkością oraz daje możliwość ustawienia jednoczesnej identyfikacji dla 2 pasów ruchu, dla najwyższej efektywności odczytu. Technologia zastosowana w urządzeniach Hikvision charakteryzuje się bardzo dobrą szybkością przechwytywania, odczytu i zapisu numerów tablic rejestracyjnych.Producent twierdzi, że kamera LPR firmy Hikvision potrafi zidentyfikować pojazd zbliżający się z prędkością 120 km/h i uchwycić 99% z nich, przy czym numery są prawidłowo identyfikowane w 95% przypadków. Zdolność do budowania unikalnych list samochodów poszukiwanych (biała lista) lub niechcianych (czarna lista) jest jedną z głównych zalet oprogramowania LPR. Przykładowo, jeśli numer tablicy rejestracyjnej wystąpi na jednej z kilku list (dopuszczalnych jest do 2048 numerów), można wywołać aktywne zdarzenie alarmowe: powiadomić centrum monitoringu; wysłać zdjęcie na FTP, kartę pamięci lub serwer NAS. Ponadto, w połączeniu z rejestratorem i automatycznym otwieraniem wjazdu, usługa LPR umożliwia np. identyfikację samochodu i automatyczne otwieranie szlabanu lub bramy. Funkcja LPR umożliwia identyfikację tablic rejestracyjnych z całej Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Do optymalnego działania funkcji LPR sugerowane są rejestratory IP Hikvision serii K oraz I. Do profesjonalnego użycia kamer z funkcją LPR służy program iVMS-5200. Jest to płatna wersja, która posiada specjalnie zainicjowany moduł znacznie rozszerzający możliwości darmowej wersji iVMS-4200.

 

 KAMERA IP HIKVISION iDS-2CD7A46G0-IZHSY (8-32mm)

Najważniejsze cechy:

Przetwornik: 1/1.8″ CMOS Progressive SCAN

Rozdzielczość: 4Mpx 2680 × 1520 

Obiektyw: 8-32mm M-Zoom

Czułość: 0.001 Lux

Kompresja obrazu: H.265+/ H.265/ H.264/ H.264/ MJPEG

FOV (Field od View): horyzontalnie FOV: 42.5° to 15.1°, vertical FOV: 23.3° to 8.64°, diagonal FOV: 49.6° to 17.3°

Oświetlacz podczerwieni: IR50m

Slot na kartę SD: Tak, do 256GB

Wyjcie/wejście przekaźnikowe: 2/2

Interfejs Wiegand: Tak

Pamięć tablic: do 10000 rekordów

Rozpoznawanie tablic motocykli: Tak (w trybie checkpoint)

Klasa szczelności: IP67

Klasa odporności mechanicznej: IK10

Temperatura pracy: od -30°C do 60°C

Zasilanie: 12V DC, PoE

Wymiary: Ø144 × 347 mm

Waga: 3060g

Model Hikvision iDS-2CD7A46G0-IZHSY jest kamerą z serii DeepinView. Oprogramowanie kamery jest w stanie wykryć kolejkę osób, zliczyć je oraz określić czas oczekiwania każdej osoby.

 

KAMERA IP HIKVISION iDS-2CD7A26G0-IZHS (2.8-12mm)

Najważniejsze cechy:

Przetwornik: 1/1.8″ CMOS Progressive SCAN

Rozdzielczość: 2Mpx 1920 × 1080 

Obiektyw: 2.8-12mm M-Zoom

Czułość: 0.001 Lux

Kompresja obrazu: H.265+/ H.265/ H.264/ H.264/ MJPEG

Oświetlacz podczerwieni: IR50m

Slot na kartę SD: Tak, do 256GB

Wyjcie/wejście przekaźnikowe: 2/2

Interfejs Wiegand: Tak

Pamięć tablic: do 10000 rekordów

Rozpoznawanie tablic motocykli: Tak (w trybie checkpoint)

Klasa szczelności: IP67

Klasa odporności mechanicznej: IK10

Temperatura pracy: od -30°C do 60°C

Zasilanie: 12V DC, PoE

Wymiary: Ø144 × 347 mm

Waga: 3060g

 

Kamera ta ma podobne parametry do poprzednio wymienionej, różni się tylko mniejszą rozdzielczością.

Geneza systemu ANPRS

System automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPRS) został po raz pierwszy opracowany w latach 70. przez brytyjską policję krajową. System został zaprojektowany, aby pomóc policjantom w szybkiej identyfikacji skradzionych pojazdów. Jednak kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych nie zyskały powszechnego zastosowania aż do lat 90-tych, kiedy to zaczęto ją wykorzystywać do celów egzekwowania prawa i bezpieczeństwa.

Lista krajów objętych identyfikacją tablic rejestracyjnych

Identyfikacja tablic rejestracyjnych jest stosowana w wielu krajach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Unii Europejskiej. W niektórych przypadkach system ten jest wykorzystywany do celów egzekwowania prawa. W innych przypadkach jest on wykorzystywany do pobierania opłat lub do celów bezpieczeństwa.

Program do odczytu tablic rejestracyjnych

W Stanach Zjednoczonych czytniki tablic rejestracyjnych są wykorzystywane przez organy ścigania do śledzenia ruchów podejrzanych przestępców. Program jest kontrowersyjny i złożono przeciwko niemu kilka pozwów sądowych. Jednak program okazał się skuteczny w śledzeniu uciekinierów i poszukiwanych przestępców. 

Alnet Netstation to sieciowe oprogramowanie do cyfrowej rejestracji obrazu dla 8 kamer IP z funkcją rozpoznawania tablic PRS.

Najważniejsze cechy:

  • kompatybilność z kamerami IP znanych producentów
  • moduł analizy tablic rejestracyjnych PRS
  • wsparcie dla ONVIF oraz RTSP
  • wielowarstwowe e-mapy
  • tryb wielomonitorowy
  • zaawansowane sterowanie PTZ
  • rejestracja dźwięku
  • zoom cyfrowy
  • intuicyjna obsługa

Częścią systemu jest moduł identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów. PRS to najnowocześniejsza i adaptowalna technologia odczytu i identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów.

Pomimo warunków pogodowych lub stanu tablic rejestracyjnych, PRS działa dzięki innowacyjnym metodom identyfikacji wideo. System jest w stanie odczytać 25 tablic na sekundę, co pozwala na identyfikację pojazdów w ruchu.

Dokładność identyfikacji została sprawdzona w eksperymencie i jest praktycznie doskonała (99,95%).

Precyzja identyfikacji została obliczona niezależnie dla każdego znaku na ekranie. Gdy PRS jest zintegrowany z VDRS, system tworzy bazą danych z rozpoznanymi tablicami i wstawia bookmark w archiwach. To rozwiązanie pozwala na szybkie wyszukiwanie początku sekwencji video z pewnym konkretnym pojazdem.

PRS generuje informacje takie jak numer tablicy rejestracyjnej, czas i data wykrycia, opcjonalne zdjęcie tablicy oraz liczne zdjęcia pojazdu, takie jak ujęcie kierowcy lub widok z tyłu.

Wewnętrzna baza danych może być wykorzystywana do rejestrowania danych o pojazdach, takich jak numer tablicy rejestracyjnej, marka samochodu, właściciel oraz czas wjazdu/wyjazdu. Informacje te pomagają w efektywnym zarządzaniu trasami wjazdowymi na parking, umożliwiając jednocześnie monitorowanie znaczników czasu przyjazdu i wyjazdu.

PRS może komunikować się z innymi bazami danych w celu poszukiwania danych o rozpoznanych samochodach. Całkowicie otwarta architektura programu pozwala na pełną interoperacyjność z innymi systemami.

 

System automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych jest potężnym narzędziem, które może być wykorzystywane do różnych celów. Ważne jest, aby prawidłowo skonfigurować system, aby uzyskać z niego jak najwięcej korzyści.

Przy odpowiedniej konfiguracji system może być wykorzystywany do śledzenia pojazdów, uciekinierów i poszukiwanych przestępców.

System jest przydatny również do zarządzania trasami wjazdu na parking oraz monitorowania czasu przyjazdu i wyjazdu.

Sprawdź nasz ranking TOP 10 kamer IP w 2023 roku!

Zobacz nasze polecane bezprzewodowe kamery Wi-Fi na 2023 rok!

Sprawdź nasz ranking kamer zewnętrznych i wybierz najlepszą dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *